Poparcie PiS wzrosło, ale do samodzielnych rządów zabrakłoby 21 mandatów. Zobacz najnowszy sondaż

„Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii bądź koalicji partii oddał/a/by Pan/i swój głos?” – takie pytanie zadała Polakom pracownia Estymator w sondażu na zlecenie portalu DoRzeczy.pl.
 Poparcie PiS wzrosło, ale do samodzielnych rządów zabrakłoby 21 mandatów. Zobacz najnowszy sondaż
/ fot. flickr.com/Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski, CC BY 2.0

Na Prawo i Sprawiedliwość - Zjednoczoną Prawicę chciałoby oddać swój głos 36,4 proc. ankietowanych. To wzrost o 0,5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem – zwraca uwagę serwis.Taki wynik oznaczałby 202 mandaty dla ugrupowania politycznego Jarosława Kaczyńskiego w nowym parlamencie, ale też stratę względem bieżącej kadencji o 33 miejsca. Do sprawowania samodzielnych rządów PiS-owi zabrakłoby zatem 21 posłów” – podkreślono.

Pięć partii w Sejmie

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która cieszy się poparciem 27,5 proc. Polaków. To wzrost o przeszło 3,3 pkt proc. w porównaniu z ostatnim sondażem. KO otrzymałaby w takim przypadku 142 mandaty w Sejmie (zysk 8 miejsc).

Trzecie miejsce przypadło Polsce 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało 9,5 proc. badanych. To spadek aż o 4 pkt proc. Taki wynik dawałby partii Hołowni jedynie 38 mandatów.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja, która zanotowała 9,4 proc. wynik. To wzrost o 0,4 pkt proc. Taki wynik dawałby Konfederacji 36 miejsc w Sejmie.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie: Lewica z 7,8 proc. wynikiem (spadek o 0,6 pkt proc. i 24 mandaty) oraz PSL z 6,6 proc. wynikiem (spadek o 0,2 pkt proc. i 17 mandatów).

2,8 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź „inni".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe