„Der Spiegel” pisze o Polsce: „Von der Leyen nie chce prowokować Warszawy”

„Dlaczego Ursula von der Leyen zwleka z wykorzystaniem mechanizmu ‘pieniądze za praworządność’? Szefowa Komisji Europejskiej nie chce prowokować ‘twardych ideologów’ w Warszawie” – pisze „Der Spiegel”.
Ursula von der Leyen „Der Spiegel” pisze o Polsce: „Von der Leyen nie chce prowokować Warszawy”
Ursula von der Leyen / fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Zamiast szybko przystąpić do działania, szefowa KE von der Leyen gra na czas” – pisze o wykorzystaniu mechanizmu „pieniądze za praworządność” na łamach tygodnika „Der Spiegel” Ralf Neukrich. Przypomniał słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen, która stwierdziła, że po decyzji TSUE o odsunięciu skarg Węgier i Polski, należy „dokładnie zbadać” mechanizm.

„Szefowa KE nie potrafiła wyjaśnić, co należy jeszcze zbadać, chociaż zarządzenie [o praworządności - przyp. red.] zostało całościowo uznane za zgodne z prawem. Tak samo nie odpowiedziała na pytanie, po co potrzebne są nowe dyrektywy” – dodaje publicysta.

Neukrich cytuje także europosła Zielonych Daniela Freunda: „Ostatnia wymówka straciła rację bytu. (…) Pani von der Leyen musi teraz szybko działać”.

„Czy rozsądne jest wdrażanie właśnie teraz postępowania przeciwko Polakom, gdy równocześnie zapewnia się ich, że partnerzy całkowicie ich popierają?” – pyta autor tekstu w „Der Spiegel”.

Zdaniem Neukricha „problemu praworządności” w Polsce nie da się rozwiązać jedynie mechanizmem, lecz „muszą zrobić to obywatele”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe