Odbędzie się spotkanie przywódców państw wschodniej flanki NATO. Mają dyskutować m.in. o przyszłości Ukrainy

W piątek po południu w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, który zajmie się sytuacją wokół Ukrainy oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy - donosi szef Biura Polityki Międzynarodowej prezydenta Jakub Kumoch.
Prezydent RP Andrzej Duda Odbędzie się spotkanie przywódców państw wschodniej flanki NATO. Mają dyskutować m.in. o przyszłości Ukrainy
Prezydent RP Andrzej Duda / Flickr/ Piotr Drabik/ CC BY-SA 2.0

Szef biura podkreślił, że decyzja o zwołaniu szczytu zapadła na spotkaniu prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielem Litwy Gitanasem Nausedą oraz prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Jakub Kumoch wspomniał, że wszyscy zainteresowani potwierdzili już swoją obecność. Prezydent Republiki Czeskiej Milosz Zeman ma uczestniczyć w spotkaniu w formie zdalnej. 

Skład "dziewiątki"

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO, czyli tzw. wschodniej flance: Polska, Bułgaria, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Czechy i Węgry.

Zobacz też: Sześć wybuchów w ukraińskim Doniecku tuż po przybyciu Rosjan. Wznowienie ostrzału?

Zobacz też: Prezes PiS zapowiada duże zmiany w polskiej armii. Polska musi dysponować siłami zdolnymi odeprzeć atak

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych republik w Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Władimir Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją, a ta rozlokowała już swoje wojska na ich terytorium


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe