Polacy popierają ustawę o obronie ojczyzny. Zarówno zwolennicy rządu, jak i opozycji [sondaż]

Polacy popierają rozwiązania prawne przygotowane przez rząd w związku z trudną sytuacją międzynarodową. Ustawa ma być wkrótce procedowana w Sejmie.
Polska armia Polacy popierają ustawę o obronie ojczyzny. Zarówno zwolennicy rządu, jak i opozycji [sondaż]
Polska armia / Flickr/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Ustawa o obronie ojczyzny zakłada m.in. szybszą modernizację polskiej armii i skokowe zwiększenie nakładów na obronność. Ustawą ma zająć się Sejm, który wznowił obrady w czwartek.

O stosunek Polaków do nowych rozwiązań w obszarze obrony zapytała pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Okazuje się, że zdecydowana większość Polaków popiera proponowane przez rząd rozwiązania.

Aż 71 proc. pytanych przez pracownię Polaków popiera ustawę o obronie ojczyzny. Przeciwnych jej jest zaledwie 10 proc. badanych. Pozostałe 19 proc. ankietowanych nie miało na temat ustawy swojego zdania.

Największe poparcie ustawa o obronie ojczyzny notuje w elektoracie PiS. Popiera ją 90 proc. zwolenników tej partii. Podobnie jest w elektoratach największych partii opozycyjnych. Ustawę popiera po 71 proc. wyborców KO i Polski 2050.

Wyższe podatki na armię

Pracownia Social Changes spytała również Polaków, czy popierają zwiększenie nakładów na armię, co może wiązać się z wyższymi podatkami. 60 proc. Polaków poparło takie rozwiązanie, 17 proc. badanych było przeciwnych, a 23 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Najbardziej gotowi do ponoszenia większych kosztów w związku z rozbudową armii są wyborcy PiS, z których 80 proc. popiera zwiększenie nakładów na armię nawet kosztem wyższych podatków. Również zdecydowana większość wyborców opozycji popiera takie rozwiązanie, odpowiednio 63 proc. wyborców KO i 67 proc. wyborców Polski 2050. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe