„UE musi postawić tamę Gazpromowi!” Mocne przemówienie Beaty Szydło w PE [WIDEO]

– Brak refleksji i przedłożenie interesów biznesowych nad bezpieczeństwo doprowadziły nas do bardzo trudnej sytuacji. Rosja przygotowywała się do wojny od dawna. Jednym z kluczowych elementów planu Putina było oplecenie Europy siecią interesów i uzależnienie jej od rosyjskiego gazu i ropy – mówiła w Parlamencie Europejski była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło.
 „UE musi postawić tamę Gazpromowi!” Mocne przemówienie Beaty Szydło w PE [WIDEO]
/ fot. Twitter

Europarlamentarzystka PiS podkreśliła, że „niestety wiele państw całkowicie bezrefleksyjnie ułatwiało realizację tych planów Putinowi”. – Dziś oczywiście najważniejsze jest przeciwdziałanie planom Rosji. Musimy mieć świadomość, że wojna w Europie jest naszą wojną. To wojna o to, czy Europa będzie bezpieczna i czy będzie w niej pokój – zwróciła uwagę.

Ukraińcy bronią dziś pokoju w Europie. Musimy mieć wszyscy tego świadomość, również w Parlamencie Europejskim. Mam nadzieję, że nie będzie chęci poluzowania sankcji czy odejścia od nich. One muszą być bardzo skuteczne i zdecydowane – powiedziała Szydło.

„Co z Gazpromem?”

Eurodeputowana PiS wystosowała także szereg pytań do Komisji Europejskiej związanych z działalnością rosyjskiego giganta na terenie Unii Europejskiej.

Co z Gazpromem? Podstawowym błędem Europy było traktowanie Gazpromu jako równorzędnego partnera biznesowego, z którym można robić interesy jak z każdą inną firmą – zaczęła Szydło.

– Tymczasem Gazprom to dla Rosji po prostu broń. Broń równie ważna, jak bomby i rakiety spadające na Ukrainę. Zatem mam pytania: Czy Komisja Europejska zamierza dokonać kontroli działalności Gazpromu na rynku europejskim? Czy Komisja dokona przeglądu infrastruktury przesyłowej i magazynów należących do Gazpromu w krajach UE? I – co najważniejsze – czy Komisja podejmie kroki, by ograniczyć znaczenie Gazpromu i innych rosyjskich firm na europejskim rynku paliw kopalnych? – zapytała była premier.

– My musimy być w tej chwili zjednoczeni i zdecydowani – zakończyła.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe