Morawiecki po szczycie UE: Środki na pomoc humanitarną dla uchodźców trafią do Polski szerokim strumieniem

– Polska jest głównym krajem, który przyjmuje uchodźców; środki na pomoc będą płynęły do nas szerokim strumieniem – przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. – Strona finansowa w znacznym stopniu została zabezpieczona – zapewnił.
 Morawiecki po szczycie UE: Środki na pomoc humanitarną dla uchodźców trafią do Polski szerokim strumieniem
/ PAP/Radek Pietruszka

Szef polskiego rządu uczestniczy we Francji w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. "Dyskusja ogniskowała się wokół kilku aspektów wojny na Ukrainie, w tym także tematu uchodźców wojennych. Dziennie wyjeżdża z Ukrainy między 100 a 200 tys. osób, do Polski, na Słowację, do Węgier czy do Rumunii” – wskazał Morawiecki.

Podkreślił, że "Polska stanęła na wysokości zadania”. "Samorządy, rząd, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim Polacy, wiedzą doskonale, że znajdujemy się w krytycznym i historycznym momencie; w takim momencie, w którym trzeba otworzyć drzwi” - powiedział. "I te otwarte drzwi były tutaj zauważone. Te otwarte drzwi to także mój apel i zapoczątkowana przeze mnie dyskusja dotycząca środków finansowych" - kontynuował.

"Te środki będą płynęły do Polski szerokim strumieniem, ze względu na to, że jesteśmy głównym krajem, który przyjmuje uchodźców” – zaznaczył premier.

Zapewnił, że "strona finansowa w znacznym stopniu została zabezpieczona”. "To ważne, bo dziś doświadczamy kilku kryzysów jednocześnie, jednym z nich – obok kryzysu bezpieczeństwa w związku z atakiem Rosji na Ukrainę – jest ogólnoświatowy kryzys gospodarczy” – wskazał. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe