„Ukraina powinna zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w laboratoriach”. WHO powiela narrację Rosji ws. broni biologicznej

Władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), odpowiadając na pytanie Agencji Reutera. 
Siedziba WHO w Genewie „Ukraina powinna zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w laboratoriach”. WHO powiela narrację Rosji ws. broni biologicznej
Siedziba WHO w Genewie / fot. Yann - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Odnosząc się do kontaktów z władzami Ukrainy przed i w trakcie rosyjskiej inwazji, WHO napisała, że współpracuje z ukraińską służbą zdrowia od kilku lat, aby promować praktyki, które pozwolą zapobiec „przypadkowemu lub celowemu wyciekowi patogenów chorobotwórczych”.

„W ramach tej współpracy WHO zdecydowanie zaleciła ukraińskiemu ministerstwu zdrowia (…) zniszczenie niebezpiecznych patogenów, aby zapobiec ich możliwemu rozprzestrzenieniu” – poinformowała organizacja.

WHO nie przekazała, kiedy zostało wydane zalecenie, ani nie przedstawiła szczegółowych informacji na temat rodzajów patogenów lub toksyn, które mają znajdować się w laboratoriach na Ukrainie.

Reuter pisze, że możliwości ukraińskich laboratoriów znajdują się w centrum wojny informacyjnej od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Według Rosji Stany Zjednoczone prowadzą laboratorium broni biologicznej na Ukrainie, czemu wielokrotnie zaprzeczał Kijów i Waszyngton. Amerykański rząd uważa, że Rosja może wykorzystać rzekome zagrożenie bronią biologiczną jako pretekst do użycia broni biologicznej lub chemicznej przeciwko Ukrainie. 

Warto podkreślić, że komunikat wydany przez WHO jest powieleniem rosyjskiej narracji ws. rzekomych prac nad bronią biologiczną na Ukrainie. Rosja oskarżyła Stany Zjednoczone na ostatniej Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Amerykanie finansują prace nad bronią biologiczną na Ukrainie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe