"Reakcja jest pozytywna". Polska zamiast Rosji w G20?

Polska zabiega o zastąpienie Rosji w grupie G20. Ze strony polskiej sprawą zajmuje się minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. O polskich planach informował Dziennik Gazeta Prawna.
Szczyt grupy G20 w 2008 roku
Szczyt grupy G20 w 2008 roku / Wikipedia CC BY 2,0 Presidencia de la Nacion Argentina

- Reakcja naszych rozmówców jest bardzo pozytywna. Wszyscy obiecują wsparcie w tym kierunku (...) Nie ma miejsca dla Rosji, która zachowuje się w sposób tak brutalny, tak agresywny, w takiej organizacji

- mówi Piotr Nowak, który spotkał się Waszyngtonie z zastępcami amerykańskiego sekretarza stanu w rozmowie z korespondentem Polskiego Radio Markiem Wałkuskim.

Oprócz poparcia Stanów Zjednoczonych, niewątpliwie bardzo istotnego, potrzebne jest również poparcie innych państw członków.

 

G20

Grupa G20 składa się z 19 państw i Unii Europejskiej. Jej celem jest między innymi koordynacja polityk finansowych. Przedstawiciele państw członkowskich spotykają się raz do roku.

W tej chwili członkami G20 są: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Południowa Afryka, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Unia Europejska, Wielka Brytania, Włochy.

Członkostwo w G20 uznawane jest za prestiżowe.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe