Zaskoczeni? Timmermans przeciwny pogłębianiu sankcji przeciwko Rosji

– W obliczu agresji Rosji trzeba szybko uniezależnić się od rosyjskich surowców. To może wymagać pewnych zmian w planie, ale nie zmiany celów – przekonywał Timmermans podczas spotkania z polskimi dziennikarzami. W jego opinii uniezależnienie się od rosyjskich surowców należy osiągnąć poprzez… szybszą realizację celów klimatycznych UE.
– Niektóre kraje chciały przerzucić się z węgla na gaz ziemny, a następnie na OZE. Ale być może trzeba od razu przejść z węgla na OZE. Oznacza to jednak nie tyle przedłużenie spalania węgla, ale przyspieszenie wprowadzenia źródeł odnawialnych, (…) jestem za przyspieszeniem transformacji, co pozwoli nam szybciej uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych – powiedział nt. apeli niektórych krajów, w tym Polski, które domagają się złagodzenia niektórych wymagań „Fit for 55”.
Odniósł się również bezpośrednio do polskiej strategii energetycznej. Przypomnijmy, że Solidarna Polska na najbliższej Radzie Ministrów złoży wniosek o zmianę strategii energetycznej naszego kraju i oparciu jej na najnowocześniejszych technologiach energetyki węglowej, o czym mówił w poniedziałek szef MS i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
– Jeśli Polska zostanie przy węglu, to będzie działać przeciwko ochronie powietrza i przeciwko klimatowi. Utrudnianie odejścia od węgla nie jest, moim zdaniem, mądrym rozwiązaniem. Przedłużenie korzystania z tego paliwa w energetyce jest możliwe tylko, jeśli przyspieszymy rozwój OZE – skomentował Timmermans.
Sankcje wobec Rosji
Eurokrata wyraził również sceptycyzm wobec pogłębiania sankcji gospodarczych wobec Rosji.
– Embargo na gaz i węgiel? Wszystko jest na stole. Ale zasada jest taka, że sankcje powinny szkodzić bardziej temu, kto jest sankcjonowany, natomiast nie możemy karać samych siebie. Powinniśmy więc bardzo ostrożnie procedować, Niemcy najgłośniej o tym mówią – wskazał Timmermans. Jego zdaniem „trzeba zastanowić się, co oznacza zahamowanie dostaw gazu dla UE”.
– Wojna oczywiście uzasadnia pewien dyskomfort, proszę zobaczyć skalę poświęcenia polskiego społeczeństwa wobec tego, co dzieje się w Ukrainie. Stanowisko Polski w sprawie embarga na rosyjskie surowce jest jasne i myślę, że wiele krajów UE je poprze, ale będą też państwa, które będą przeciwne. Mimo wszystko to powinno pozostać w grze, bo musimy mieć możliwość zaostrzenia sankcji, jeśli będzie taka konieczność – podsumował Timmermans.