Parlament Europejski chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu z Rosji.
Parlament Europejski Parlament Europejski chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu
Parlament Europejski / PAP/EPA/RONALD WITTEK

W rezolucji przyjętej podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu 513 głosami "za", przy 22 "przeciw" i 19 wstrzymujących się, europosłowie wzywają do dalszych sankcji na Rosję, w tym „natychmiastowego (wprowadzenia) pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu”.

"Powinien temu towarzyszyć plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE”, a także strategia „cofnięcia sankcji w przypadku podjęcia przez Rosję kroków w kierunku przywrócenia niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i całkowitego usunięcia wojsk z terytorium Ukrainy” - wskazali eurodeputowani.

Europosłanka Anna Fotyga (PiS) brała udział w negocjacjach nad ostatecznym kształtem rezolucji. „Rozmowy nie były łatwe. Co dla mnie ważne, udało się mi dodać do niej zapisy dotyczące zamknięcia gazociągu Nord Stream 1. W trakcie rozmów pojawiały się postulaty złagodzenia rezolucji, jednak zbiorowym wysiłkiem złożyliśmy poprawkę ponad podziałami politycznymi, która wykreślała te łagodzące zapisy” – przekazała.

Jej zdaniem rezolucja to forma nacisku PE na Radę Europejską i Komisję Europejską. „Trzeba przypominać, że na Ukrainie cały czas giną ludzie, dokonywane są zbrodnie przeciwko ludzkości. Państwa UE maja obowiązek wszystkim dostępnymi metodami sprzeciwić się temu. Udało mi się wprowadzić do tekstu wszystkie zapisy, o które od dawna zabiega polski rząd w Radzie” – powiedziała.

Zaznaczyła, że dotychczas przyjęte przez UE sankcje nie są wystarczające. „Jeśli dajemy polityczny sygnał, że jesteśmy za sankcjami, ale jednocześnie ze względu na odmienne interesy wyłączamy tylko część rosyjskich banków z systemu SWIFT, to nie jest to dobre rozwiązanie. Dziś Parlament jednoznacznie wsparł zdecydowane zaostrzenie sankcji” – dodała.

W rezolucji europosłowie opowiedzieli się też za wykluczeniem Rosji z G20 oraz innych organizacji międzynarodowych, takich jak Rada Praw Człowieka ONZ, Interpol, Światowa Organizacja Handlu, UNESCO. "Istniejące sankcje powinny być w pełni i skutecznie wdrożone w całej UE oraz przez jej międzynarodowych sojuszników, jako priorytet" - stwierdzają.

Aby zwiększyć skuteczność sankcji, Parlament wzywa do wykluczenia rosyjskich banków z systemu SWIFT, zakazu wpływania na wody terytorialne UE i zawijania do portów UE dla wszystkich statków pływających pod banderą rosyjską i związanych z Rosją oraz zakazu drogowego transportu towarów z i do Rosji oraz Białorusi.

Europosłowie domagają się również zajęcia "wszystkich aktywów należących do rosyjskich urzędników lub oligarchów związanych z reżimem Putina, ich pełnomocników i figurantów oraz białoruskich urzędników i innych osób związanych z reżimem Łukaszenki".

Wskazując na zaangażowanie Białorusi w wojnę na Ukrainie, posłowie domagają się w rezolucji, „aby sankcje wobec Białorusi odzwierciedlały sankcje nałożone na Rosję, tak aby zlikwidować wszelkie luki prawne, umożliwiające Putinowi korzystanie z pomocy Łukaszenki w celu obejścia sankcji”.

Europosłowie odnoszą się do okrucieństw, "które bezsprzecznie noszą znamiona zbrodni wojennych, popełnionych przez wojska rosyjskie na Ukrainie, zwłaszcza w Buczy, a także do całkowitego lub prawie całkowitego zniszczenia Mariupola, Wołnowachy oraz innych miast i wsi".

Podkreślają, że sprawcy zbrodni wojennych muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności i wzywają do powołania specjalnego trybunału ONZ do spraw zbrodni na Ukrainie.

Parlament powtarza, że dostawy broni muszą być kontynuowane i zwiększone, aby Ukraina mogła się skutecznie bronić; ponownie wyraża poparcie dla udzielania wszelkiej pomocy obronnej ukraińskim siłom zbrojnym, oferowanej indywidualnie przez państwa członkowskie oraz wspólnie za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).

Podkreślając, że z powodu wojny ponad 6,5 mln Ukraińców musiało uciekać z miejsca zamieszkania, a ponad 4 mln uciekły z kraju, posłowie domagają się utworzenia bezpiecznych korytarzy humanitarnych, którymi można by ewakuować ludność cywilną, uciekającą przed bombardowaniami oraz wzmocnienia sieci pomocy humanitarnej UE na Ukrainie.

Posłowie stanowczo potępiają również rosyjską retorykę, sugerującą ewentualne użycie przez Federację Rosyjską broni masowego rażenia i podkreśla, że taki krok byłby nie do zaakceptowania i spotkałby się z najpoważniejszymi konsekwencjami.


 

POLECANE
Zakończyło się głosowanie na prezydenta Polski w USA. Zobacz, gdzie oddano najwięcej głosów Wiadomości
Zakończyło się głosowanie na prezydenta Polski w USA. Zobacz, gdzie oddano najwięcej głosów

W 57 obwodach w Stanach Zjednoczonych zakończyło się głosowanie w I turze wyborów prezydenckich. Do udziału w głosowaniu zgłosiło się ponad 43 tys. osób, ale w większości lokali nie było kolejek do oddania głosu, tak jak to było we wcześniejszych wyborach. Najwięcej głosów oddano w Chicago i Nowym Jorku.

Justyna Steczkowska ze 156 punktami w Eurowizji. Od tych państw dostała najwyższą notę Wiadomości
Justyna Steczkowska ze 156 punktami w Eurowizji. Od tych państw dostała najwyższą notę

69. Konkurs Piosenki Eurowizji wygrał Johannes "JJ" Pietsch z Austrii. Justyna Steczkowska otrzymała 17 punktów od międzynarodowego jury, a od widzów z całej Europy aż 139. Ostatecznie zajęła 14. miejsce. Które kraje głosowały na polską wokalistkę?

Ponad 70 przypadków naruszenia ciszy wyborczej. Wśród nich wpisy posła KO i wiceministra sprawiedliwości z ostatniej chwili
Ponad 70 przypadków naruszenia ciszy wyborczej. Wśród nich wpisy posła KO i wiceministra sprawiedliwości

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa - przekazała w sobotę wieczorem podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji. Według KGP były to głównie działania w internecie. Wśród naruszeń ciszy wyborczej znalazły się również wpisy w mediach społecznościowych wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy oraz posła KO Piotra Głowskiego.

Wybieramy Prezydenta RP. Najważniejsze informacje dla głosujących Wiadomości
Wybieramy Prezydenta RP. Najważniejsze informacje dla głosujących

O godz. 7.00 w niedzielę rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Startuje w nich 13 kandydatów. Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Głosowanie ma potrwać do 21.00.

Od lat 90' wokół Auschwitz dzieją się dziwne rzeczy gorące
Od lat 90' wokół Auschwitz dzieją się dziwne rzeczy

Już za miesiąc 14 czerwca mamy 85 rocznicę I-go Transportu Polaków do tworzonego właśnie KL Auschwitz w polskim, ale włączonym w 1939 r. do III Rzeszy Oświęcimiu.

Odkryto potężne złoża gazu na Morzu Czarnym z ostatniej chwili
Odkryto potężne złoża gazu na Morzu Czarnym

Odkryliśmy na Morzu Czarnym złoża gazu wynoszące 75 mld metrów sześciennych - poinformował w sobotę w Stambule prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Nie żyje wybitna polska śpiewaczka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska śpiewaczka

Zmarła prof. Jadwiga Rappé - jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, której niezwykły głos i charyzma uczyniły ją legendą scen muzycznych. Informację o śmierci artystki przekazała rodzina, podkreślając: „Pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo - zarówno to muzyczne, jak i osobiste: męża, dzieci, wnuki oraz przyjaciół.”

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Sobota i niedziela będą pochmurne i deszczowe, lokalnie mogą pojawić się burze z opadami drobnego gradu. W nocy z soboty na niedzielę na wschodzie i południu kraju wystąpią przymrozki - poinformował synoptyk IMGW Wiesław Winnicki.

Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania Wiadomości
Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania

Tuż przed ciszą wyborczą zapadła decyzja, która odbiła się szerokim echem. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował o umorzeniu sprawy karnej przeciwko ks. prof. Tadeuszowi Guzowi. Sprawa została wniesiona przez Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith w formie subsydiarnego aktu oskarżenia, jednak sąd nie tylko odmówił przeprowadzenia postępowania dowodowego, ale także nałożył na oskarżycieli obowiązek zwrotu kosztów postępowania.

Popularny program znika z anteny Polsatu Wiadomości
Popularny program znika z anteny Polsatu

Widzowie porannego programu „Halo tu Polsat” będą musieli zrobić sobie przerwę od codziennych spotkań z ulubionymi prowadzącymi. Telewizja Polsat poinformowała, że śniadaniówka znika z anteny na kilka tygodni. Powodem są zaplanowane urlopy ekipy odpowiedzialnej za produkcję.

REKLAMA

Parlament Europejski chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu z Rosji.
Parlament Europejski Parlament Europejski chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu
Parlament Europejski / PAP/EPA/RONALD WITTEK

W rezolucji przyjętej podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu 513 głosami "za", przy 22 "przeciw" i 19 wstrzymujących się, europosłowie wzywają do dalszych sankcji na Rosję, w tym „natychmiastowego (wprowadzenia) pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu”.

"Powinien temu towarzyszyć plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE”, a także strategia „cofnięcia sankcji w przypadku podjęcia przez Rosję kroków w kierunku przywrócenia niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i całkowitego usunięcia wojsk z terytorium Ukrainy” - wskazali eurodeputowani.

Europosłanka Anna Fotyga (PiS) brała udział w negocjacjach nad ostatecznym kształtem rezolucji. „Rozmowy nie były łatwe. Co dla mnie ważne, udało się mi dodać do niej zapisy dotyczące zamknięcia gazociągu Nord Stream 1. W trakcie rozmów pojawiały się postulaty złagodzenia rezolucji, jednak zbiorowym wysiłkiem złożyliśmy poprawkę ponad podziałami politycznymi, która wykreślała te łagodzące zapisy” – przekazała.

Jej zdaniem rezolucja to forma nacisku PE na Radę Europejską i Komisję Europejską. „Trzeba przypominać, że na Ukrainie cały czas giną ludzie, dokonywane są zbrodnie przeciwko ludzkości. Państwa UE maja obowiązek wszystkim dostępnymi metodami sprzeciwić się temu. Udało mi się wprowadzić do tekstu wszystkie zapisy, o które od dawna zabiega polski rząd w Radzie” – powiedziała.

Zaznaczyła, że dotychczas przyjęte przez UE sankcje nie są wystarczające. „Jeśli dajemy polityczny sygnał, że jesteśmy za sankcjami, ale jednocześnie ze względu na odmienne interesy wyłączamy tylko część rosyjskich banków z systemu SWIFT, to nie jest to dobre rozwiązanie. Dziś Parlament jednoznacznie wsparł zdecydowane zaostrzenie sankcji” – dodała.

W rezolucji europosłowie opowiedzieli się też za wykluczeniem Rosji z G20 oraz innych organizacji międzynarodowych, takich jak Rada Praw Człowieka ONZ, Interpol, Światowa Organizacja Handlu, UNESCO. "Istniejące sankcje powinny być w pełni i skutecznie wdrożone w całej UE oraz przez jej międzynarodowych sojuszników, jako priorytet" - stwierdzają.

Aby zwiększyć skuteczność sankcji, Parlament wzywa do wykluczenia rosyjskich banków z systemu SWIFT, zakazu wpływania na wody terytorialne UE i zawijania do portów UE dla wszystkich statków pływających pod banderą rosyjską i związanych z Rosją oraz zakazu drogowego transportu towarów z i do Rosji oraz Białorusi.

Europosłowie domagają się również zajęcia "wszystkich aktywów należących do rosyjskich urzędników lub oligarchów związanych z reżimem Putina, ich pełnomocników i figurantów oraz białoruskich urzędników i innych osób związanych z reżimem Łukaszenki".

Wskazując na zaangażowanie Białorusi w wojnę na Ukrainie, posłowie domagają się w rezolucji, „aby sankcje wobec Białorusi odzwierciedlały sankcje nałożone na Rosję, tak aby zlikwidować wszelkie luki prawne, umożliwiające Putinowi korzystanie z pomocy Łukaszenki w celu obejścia sankcji”.

Europosłowie odnoszą się do okrucieństw, "które bezsprzecznie noszą znamiona zbrodni wojennych, popełnionych przez wojska rosyjskie na Ukrainie, zwłaszcza w Buczy, a także do całkowitego lub prawie całkowitego zniszczenia Mariupola, Wołnowachy oraz innych miast i wsi".

Podkreślają, że sprawcy zbrodni wojennych muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności i wzywają do powołania specjalnego trybunału ONZ do spraw zbrodni na Ukrainie.

Parlament powtarza, że dostawy broni muszą być kontynuowane i zwiększone, aby Ukraina mogła się skutecznie bronić; ponownie wyraża poparcie dla udzielania wszelkiej pomocy obronnej ukraińskim siłom zbrojnym, oferowanej indywidualnie przez państwa członkowskie oraz wspólnie za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).

Podkreślając, że z powodu wojny ponad 6,5 mln Ukraińców musiało uciekać z miejsca zamieszkania, a ponad 4 mln uciekły z kraju, posłowie domagają się utworzenia bezpiecznych korytarzy humanitarnych, którymi można by ewakuować ludność cywilną, uciekającą przed bombardowaniami oraz wzmocnienia sieci pomocy humanitarnej UE na Ukrainie.

Posłowie stanowczo potępiają również rosyjską retorykę, sugerującą ewentualne użycie przez Federację Rosyjską broni masowego rażenia i podkreśla, że taki krok byłby nie do zaakceptowania i spotkałby się z najpoważniejszymi konsekwencjami.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe