„Jeśli Rosja zakręci kurek z gazem kolejnym krajom, spowoduje to wyrywanie sobie zawartych już kontraktów i wzrost cen”

– Jeśli Rosja będzie zakręcała kurek z gazem kolejnym krajom, to spowoduje to nerwowe poszukiwanie dodatkowych źródeł gazu (przede wszystkim LPG) w Europie. To będzie wzajemne wyrywanie sobie zawartych już kontraktów i to wpłynie na wzrost cen gazu. Jest to element polityki Putina obliczony na destabilizowanie opinii publicznej w krajach europejskich – powiedział w Poranku „Siódma 9” senator Jan Maria Jackowski.
 „Jeśli Rosja zakręci kurek z gazem kolejnym krajom, spowoduje to wyrywanie sobie zawartych już kontraktów i wzrost cen”
/ pxfuel.com

Rozmówca Anny Czytowskiej skomentował decyzję Rosjan o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski.

– Potwierdziło się, że Rosja traktuje eksport swoich surowców nie tylko jako źródło dochodów budżetowych, ale przede wszystkim jako narzędzie politycznego budowania swoich wpływów. Ta decyzja jest tego jawnym przykładem – mówił senator Jackowski.

Według Gościa Poranka „Siódma 9” Polska poradzi sobie z brakiem dostaw gazu z Rosji.

– Wiemy, że od listopada mamy mieć pewne dostawy, jeśli chodzi o Baltic Pipe. Mamy też dostawy specjalnym gazociągiem LPG z terenu Litwy. Jak na kraje UE mamy zapasy gazu na rekordowo wysokim poziomie. Wiemy też, że zużycie gazu do celów grzewczych jest obecnie zminimalizowane, bo wchodzimy w „ciepłe miesiące” – powiedział polityk, zwracając uwagę na fakt, że w związku z zaistniałą sytuacją możemy spodziewać się podwyżek cen gazu.

– Jeśli Rosja będzie zakręcała kurek z gazem kolejnym krajom, jeśli będzie to postępować kaskadowo, to spowoduje to nerwowe poszukiwanie dodatkowych źródeł gazu (przede wszystkim LPG) w Europie. To będzie wzajemne wyrywanie sobie zawartych już kontraktów i to wpłynie na wzrost cen gazu. Jest to element polityki Putina obliczony na destabilizowanie opinii publicznej w krajach europejskich – kontynuował.

W rozmowie poruszono także temat wysokiej inflacji w Polsce. Według Jana Marii Jackowskiego działania Narodowego Banku Polskiego w kontekście przeciwdziałania inflacji były niewystarczające i spóźnione.

– Jeśli chodzi o ocenę walki z inflacją to wśród ekspertów dominujący jest pogląd, że działania mające osłabić inflację były spóźnione, a komunikaty wydawane przez prezesa NBP były mylące. (…) Ludzie borykają się teraz z dramatyczną sytuacją. Rząd zorientował się, że jest to potężny problem społeczny, bo nagle zaczynają się działania, które mają być osłonowe w stosunku do kredytobiorców, o których mówił premier kilka dni temu. Widać wyraźnie, że świadomość w obozie rządzącym zaczyna się pojawiać, ale jak to przełoży się finalnie, jakie będą nastroje społeczne, sądzę, że nikt nie jest w stanie teraz tego przewidzieć – powiedział Gość Poranka „Siódma 9”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

98 migrantów próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek ostatnią dobę na polsko-białoruskiej granicy Straż Graniczna. Zatrzymano również trzy kolejne osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia Wiadomości
Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., który podczas świątecznych zakupów zaatakował byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - dowiedziała się PAP. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe