Jest odpowiedź na rosyjski szantaż. Połączenie gazowe Polska-Litwa już działa. Mamy dostęp do litewskiego terminala LNG

"Historyczny dzień. W zeszłym tygodniu Rosja odcięła dostawy gazu do Polski; dziś po raz pierwszy w historii gaz jest przesyłany z LT do PL nowo oddanym gazociągiem GIPL. LT ma swój udział we wspieraniu utrzymania regionalnego bezpieczeństwa energetycznego" - napisał na Twitterze Dainius Kreivys, Minister Energii Litwy.
A historic day. Last week, Russia cut off gas supplies to Poland; today, first time in history, gas is being transferred from LT to PL through the newly commissioned GIPL pipeline. LT is doing its part in helping to maintain regional energy security. pic.twitter.com/68Vuq0EGTl
— Dainius Kreivys (@DainiusKreivys) May 1, 2022
W maju z Litwy do Polski może popłynąć 2 mln m sześc. gazu dziennie
W maju gazociągiem GIPL może z Litwy do Polski popłynąć do 2 mln m sześc. gazu dziennie - wynika z rezultatów aukcji przepustowości dla punktu połączenia polskiego i litewskiego systemów przesyłowych gazu.
W ramach aukcji przeprowadzonej na platformie GSA na okres od 1 maja do 1 czerwca br. wylicytowano przepustowość na zasadach przerywanych w wysokości 861 000 kWh/h, co odpowiada niemal 2 mln m sześc. dziennie. Taki wynik oznacza, że zwycięzca aukcji może skorzystać z możliwości przesyłu gazu do takiej wysokości. O zamiarze wzięcia udziału w aukcjach informowało wcześniej PGNiG. Polska spółka zarezerwowała przepustowość terminala LNG w Kłajpedzie i - jak informowała - w maju spodziewa się pierwszego transportu gazu.
Na miesięczną aukcję dla GIPL operatorzy Gaz-System i Amber Grid wystawili przepustowość przerywaną 2 419 550 kW/h, co oznacza, że zarezerwowane zostało ok. 35 proc. dostępnych zdolności przesyłowych. Aukcja potwierdza wcześniejsze deklaracje operatorów, że gazociąg GIPL zacznie przesyłać gaz 1 maja br., ale pełną przepustowość osiągnie 1 października.
Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski - ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski.