„Czy rząd w Warszawie upadnie?” „Süddeutsche Zeitung” przebiera nóżkami

„Trwający spór o wymiar sprawiedliwości i opiekę nad ukraińskimi uchodźcami pogrąża polski rząd w chaosie. Niektórzy widzą już zbliżający się koniec koalicji” – pisze Viktoria Grossmann na łamach internetowej wersji „Süddeutsche Zeitung”. Artykuł zilustrowany jest zdjęciem z ośrodka dla ukraińskich uchodźców.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów „Czy rząd w Warszawie upadnie?” „Süddeutsche Zeitung” przebiera nóżkami
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Wikipedia CC BY-SA 3,0 pl Adrian Grycuk

Grossmann pisze o tym, że „Polska otrzymała z UE 560 milionów euro na opiekę nad ukraińskimi uchodźcami”, co nie jest prawdą, ponieważ są to pieniądze, które UE pozwoliła przesunąć na ten cel z innych programów, Polska niczego tu nie „otrzymała”. Warto też zauważyć, że na znacznie mniejszą liczbę uchodźców Turcja otrzymała bez żadnych księgowych sztuczek miliardy od UE.

Niemiecka publicystka pisze o tym, że „niektórzy widzą już zbliżający się koniec koalicji”, ale takich przykładów nie podaje, nie daje jej na to nadziei nawet Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Kamila Gasiuk-Pihowicz nie wierzy w koniec rządu. Jest członkinią opozycyjnej Platformy Obywatelskiej PO; Na czele tej liberalno-konserwatywnej partii stoi były przewodniczący Rady UE Donald Tusk. Pod koniec tego tygodnia w Warszawie prawniczka wydaje się bardzo rozczarowana. Swoimi działaniami rząd blokuje wypłatę wielu milionów euro z funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Sprawa stanęła w martwym punkcie. „Ten rząd w ogóle nie docenia wartości członkostwa w UE”.

Partia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry chce nawet wyprowadzić Polskę z UE. Uważa, że ​​rząd nadal będzie się spierał, ale prawdopodobnie nie upadnie. Zgodnie z harmonogramem kolejne wybory parlamentarne miałyby się odbyć jesienią 2023 roku

– pisze sama Grossmann.

 

Kłopoty Scholza

Co ciekawe, spekulacje o upadku koalicji rządowej dotyczą raczej Niemiec. Czy niemiecka publicystka chce w ten sposób odwrócić uwagę od kłopotów rządzących w Niemczech?

Wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym tygodniu może rozlecieć się koalicja rządowa w Niemczech

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u Wiadomości
Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u

W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski – był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz posłem na Sejm RP.

Rosjanie mają poważny problem? Ich żołnierze nie będą zadowoleni Wiadomości
Rosjanie mają poważny problem? Ich żołnierze nie będą zadowoleni

Z większości rosyjskich regionów, a także z okupowanego przez Rosję Krymu napływają doniesienia o coraz poważniejszych problemach z wypłatami dla żołnierzy walczących w armii agresora; skala tego zjawiska nasiliła się w marcu – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda za niezależnym rosyjskim portalem Wiorstka.

Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos Wiadomości
Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos

W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. – Współpraca polsko-brytyjska jest jednym z wzorowych przykładów, jak można budować jedność państw wolnego świata – mówił Błaszczak.

„Hiena Europy”. Łukaszenka straszy, że czas zająć się Polską Wiadomości
„Hiena Europy”. Łukaszenka straszy, że czas zająć się Polską

Aleksandr Łukaszenka wziął udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę zbrodni we wsi Chatyń. Białoruski dyktator nie przebierał w słowach i oświadczył, że wraz z Władimirem Putinem omówi kwestię dotyczącą m.in. Polski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe