Szef polskiego MSZ leci do Iranu. Będzie mowa o surowcach?

W sobotę szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z trzydniową wizytą do Iranu, gdzie spotka się z prezydentem Ebrahimem Raisim; odbędzie też konsultacje polityczne z szefem irańskiej dyplomacji Hosejnem Amir-Abdollahijanem – przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Szef polskiego MSZ leci do Iranu Szef polskiego MSZ leci do Iranu. Będzie mowa o surowcach?
Szef polskiego MSZ leci do Iranu / Flickr/Blondinrikard FröbergFollow

Jasina poinformował w piątek, że podczas wizyty Zbigniew Rau przedstawi stanowisko Polski wobec tego, co dzieje się na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji. Planowane jest podpisanie przez szefów dyplomacji Polski i Iranu umowy między RP, a Rządem Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu.

"To będzie pierwsza w tej dekadzie wizyta tego szczebla w Islamskiej Republice Iranu. Minister Rau składa wizytę na zaproszenie strony irańskiej; wizyta ma charakter bilateralny" - dodał Jasina.

Poinformował, że w Iranie Rau spotka się z prezydentem tego kraju Ebrahimem Raisim oraz odbędzie konsultacje polityczne z ministrem spraw zagranicznych Hosseinem Amir-Abdollahijanem.

Według rzecznika MSZ oficjalne rozmowy szefów dyplomacji Polski i Iranu będą okazją do omówienia najważniejszych kwestii z zakresu współpracy dwustronnej, a także trwającej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Dodał, że Zbigniew Rau przedstawi stanowisko Polski, jako kraju przewodniczącego OBWE, w odniesieniu do sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Jak dodał, podczas wizyty planowane jest podpisanie przez szefów dyplomacji Polski i Iranu umowy o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu.

"Podczas rozmów podejmiemy na pewno kwestie związane ze współpracą dwustronną i wszystkimi jej pozytywami i negatywami, a także w stosunku do kryzysu architektury bezpieczeństwa i agresji Rosji na Ukrainę" - zapowiedział Jasina.

Dodał, że szef polskiej dyplomacji odda też hołd żołnierzom i osobom cywilnym różnej narodowości - nie tylko polskiej - którzy zostali gościnnie przyjęci w Iranie w roku 1942. "Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia, pokazująca tradycyjne bardzo przyjazne więzi pomiędzy Polską i Iranem" - wskazał rzecznik MSZ. Poinformował, że minister spraw zagranicznych odwiedzi cmentarze w Teheranie i Isfahanie, gdzie spoczywają rodacy.

Przekazał, że w ramach upamiętnienia przejścia armii Andersa ze Związku Sowieckiego przez terytorium obecnego Turkmenistanu do Iranu, zaplanowano nie tylko składanie wieńców, ale także wystawę organizowaną wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. "Teraz część tej wystawy będzie otwierana przez pana ministra, w niektórych innych ośrodkach irańskich będzie otwierana przez prezesa IPN podczas jego późniejszej wizyty w Iranie" - podkreślił rzecznik MSZ.

Jasina pytany, czy podczas wizyty Rau poruszy temat zmiany stanowiska Iranu wobec Rosji oraz czy będzie mowa o ropie naftowej, z której dostawami państwa UE, w tym Polska, będą miały problem w związku z nakładanymi na Rosję sankcjami odpowiedział: "Polska zawsze twardo i stanowczo przedstawia swoje stanowisko wobec tego, co dzieje się na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji i takie stanowisko przedstawi pan minister Rau także swoim irańskim rozmówcom".

Jak podkreślił, Polska "ma wiele interesów do zrobienia z Iranem, a Iran z Polską", o ile te interesy będą pozostawały w zgodzie zarówno z interesem Polski jak i z prawem międzynarodowym.

Proszony o doprecyzowanie, jakie interesy ma na myśli, Jasina zaznaczył, że pierwsza rozmowa tak wysokiego szczebla od dłuższego czasu to "pole do wielkich wyzwań". "Wszystkie rzeczy tutaj są ważne, bo wbrew pozorom bardzo ważna jest tu symbolika, zwłaszcza w sytuacji gdy Polska sama zmaga się z wielkim kryzysem uchodźczym i w momencie gdy był kryzys hybrydowy w relacjach z Białorusią związany z wykorzystaniem pochodzących również z tamtego rejonu osób" - powiedział.

Wskazał też na "komponent gospodarczy biznesowy" wizyty. "Nie taimy, że Polska ma różne nadzieje biznesowe związane z Iranem, choć tutaj służymy głównie jako instytucja umożliwiająca późniejsze działania" - zaznaczył Jasina. Ponownie wskazał też na agendę polityczną wizyty. "My uważamy, że należy poruszyć kwestie związane z agresją Rosji, też na pewno jest też agenda strony irańskiej, być może nie zawsze zgodna z naszą" - podkreślił.

"Te rozmowy, nie ma mocnych na to, aby nie były rozmowami bardzo ważnymi, które na pewno wniosą coś nowego i do relacji polsko-irańskich, i w ogóle do tej sytuacji, która ma miejsce w tej chwili" - podsumował rzecznik MSZ. Dodał, że choć nie lubi używać określenia "wizyta przełomowa", jest w stanie określić zbliżającą się wizytę w Iranie właśnie w ten sposób.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do "ignorowania" nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

– Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe