Głosował za rezolucją przeciwko Polsce. Teraz się tłumaczy

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Radę Unii Europejskiej oraz Komisję Europejską do podjęcia kolejnych kroku z racji "pogorszenia się stanu wartości UE na Węgrzech i w Polsce". Za rezolucją głosował m.in. Leszek Miller.
Eurodeputowany Leszek Miller Głosował za rezolucją przeciwko Polsce. Teraz się tłumaczy
Eurodeputowany Leszek Miller / screen YouTube / Radio ZET

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której europosłowie (także polscy) wzywają Radę UE oraz Komisję Europejską do podjęcia dalszych działań w związku z "pogorszeniem się stanu wartości UE na Węgrzech i w Polsce". Podstawę prawną do powyższych działań ma tworzyć Art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej.

Gdzie środki z KPO?

Rezolucja jest częścią długiego sporu, jaki rozgrywa się między Polską a organami Unii Europejskiej, a którego skutkiem jest m.in. odmowa wypłaty Polsce pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Polski rząd przedstawił Brukseli Krajowy Plan Odbudowy, jednak ta go nie zatwierdziła. Dla Rzeczypospolitej oznacza to straty nie tylko poprzez obcięcie należnych jej dotacji ale także przez ograniczenie kredytów.

Tymczasem, jak wskazywał europoseł Adam Bielan, czas gra na niekorzyść strony polskiej.

Nie możemy dłużej zwlekać. Środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z harmonogramem, muszą być zaprogramowane aż w 70 proc. do końca roku. Zostało bardzo mało czasu, żeby te pieniądze wydać. Jeśli proces rozmów między rządem a Komisją Europejską przedłuży się o kolejne tygodnie, to możemy już z tych pieniędzy po prostu nie skorzystać

- tłumaczył polityk.

Kto głosował za rezolucją?

Wśród eurodeputowanych z Polski, którzy głosowali za, prócz Leszka Millera znaleźli się również: Danuta Huebner z PO oraz politycy Lewicy: Marek Beka, Łukasz Kohut i Robert Biedroń. Rezolucję poparły także Sylwia Spurek i Róża Thun.

Głosowałem za przyjęciem rezolucji po to aby polski rząd przestał blokować środki z Brukseli dla naszego kraju. Głosowałem za, aby pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mogły jak najszybciej trafić do samorządów, instytucji i obywateli w Polsce

– twierdzi Miller.

CZYTAJ TEŻ: Policja w Niemczech zakazuje wieszania ukraińskich flag. Ambasador Ukrainy nie kryje swego oburzenia

CZYTAJ TEŻ: Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego chcą móc podróżować do Polski. Jest odpowiedź rosyjskich władz

Jego zdaniem głosowanie przeciw rezolucji tylko opóźnia wypłatę Polsce należnych jej środków z Funduszu Odbudowy. Według niego wina nie leży po stronie Unii, a polskiego rządu - to on nie chce spełnić żądań, jakie UE stawia. Wśród nich jest m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Miller nie omieszkał też przykleić kilku łatek rządowi w Warszawie - nazwał go "autorytarnym i niedemokratycznym".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje Jan Nowicki. Znany aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Znany aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Mundial Roberta przerósł. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego Wiadomości
"Mundial Roberta przerósł". Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego

Były reprezentant Polski Radosław Kałużny rozmawiał z "Przeglądem Sportowym". Były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin czy Wisły Kraków skomentował postawę Lewandowskiego oraz awans polskiej reprezentacji z grupy. "Mundial Roberta przerósł" - stwierdza.

Zbankrutowałem. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami Wiadomości
"Zbankrutowałem". Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami

Lech Wałęsa w ostatnim wywiadzie z "Se" mówił o mikołajkach i Bożym Narodzeniu. Były prezydent nie ukrywał, że w tym roku okres świąteczny będzie dla niego trudny. "Zbankrutowałem" - wyznał.

„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu Wiadomości
„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów nie zaprzeczył, że dojdzie do jego debaty z Donaldem Tuskiem. Na słowa prezesa PiS odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych lider PO.

Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra Wiadomości
Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra

Wojciech Gerwel, dotychczasowy ambasador RP w Wietnamie, został powołany na wiceministra spraw zagranicznych; będzie się zajmował m.in. polityką azjatycką – poinformowało MSZ.

Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

– Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzję o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe