Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Gazowy szantaż

„Rosja zastosowała swoją broń gazową w energetycznej wojnie z Unią Europejską. Na razie na jednym odcinku frontu, odcinając od 27 kwietnia dostawy gazu do Bułgarii i Polski, ponieważ oba państwa odmówiły zgody na płatności w rublach” – pisze Teresa Wójcik. O gazowym szantażu Rosji przeczytają Państwo w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Gazowy szantaż

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

To rozwiązanie narzucone jednostronnie przez Rosję dekretem Putina z 31 marca. Trzeba się liczyć z tym, że może to być początek ataku gazowego Putina na całą Europę. Tym bardziej Europa nie może pozwolić Rosji, aby jej bezpieczeństwo energetyczne stało się grą o sumie zerowej. Polska wezwała partnerów z Unii Europejskiej, aby nałożyli natychmiastowe daleko idące sankcje nie tylko na rosyjski sektor ropy, ale przede wszystkim na gaz ziemny z Rosji. Czyli do odebrania Kremlowi broni gazowej. Polskie wezwanie pojawiło się na niedawnym spotkaniu europejskich ministrów ds. energii w Brukseli poświęconym reakcji na decyzję Rosji o odcięciu dostaw gazu do Bułgarii i Polski od 27 kwietnia. Gazprom twierdzi, że oba państwa nie zapłaciły w kwietniu należności w rublach, zgodnie z jednostronną i bezprawną decyzją o zmianie waluty w dokonywaniu płatności. Dla większości państw UE terminy płatności upływają w drugiej połowie maja. To dla relacji z Gazpromem będą „godziny prawdy”. 


O powyborczej sytuacji we Francji z publicystą, pisarzem, ekspertem fundacji Ambitna Polska, dyrektorem wykonawczym Projektu Konsens Marcinem Giełzakiem rozmawia Jakub Pacan. 

Polska i Francja mają wspólne interesy i należy o nich rozmawiać, ale na zasadzie qui pro quo. Przykładowo: nas interesuje energia atomowa, Francja jest największym europejskim graczem. Dla nich byłby to świetny biznes. Interesuje nas TGV, od wielu lat pojawiają się enuncjacje na ten temat. Francja ma potężny przemysł zbrojeniowy, możemy kupować od nich sprzęt. Problem zaczyna się na poziomie pytania, czym ma być UE i czym ma być NATO. Jeżeli Francja chce budować Europę dwóch prędkości, gdzie Polska ma być poza kręgiem prawdziwie decyzyjnym, to mamy fundamentalny spór.

„Rosjanie wierzą w Putina. I jego wojnę z ukraińskim faszyzmem” – twierdzi Wojciech Kulecki.


Rosjanie nie chcą przyjąć do wiadomości, że na Ukrainie ich wojska dopuszczają się zbrodni wojennych. Gwałty i strzelanie do cywilów, w tym dzieci, dopuszczają – w końcu pod Mariupolem, Donieckiem czy Charkowem toczy się wojna z odradzającym się europejskim faszyzmem, którego ostrze skierowane jest w Moskwę, serce słowiańskiej cywilizacji. Putin broni tej cywilizacji – i czy się prezydent komu podoba, czy nie, trzeba go wspierać, inaczej Rosji nie będzie. Tak jak już prawnie nie ma Ukrainy. Szansę mają jedynie ci, których „Rosja wywiozła korytarzami humanitarnymi do Rosji”.

„W górach wysokich śmierć jest świetlista” – o Wandzie Rutkiewicz pisze Agnieszka Żurek.

„Dobry Bóg sprawił, że nam obojgu tego samego dnia udało się wyjść tak wysoko" – powiedział Jan Paweł II do Wandy Rutkiewicz, która zdobyła Mount Everest 16 października 1978 r., w dniu, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. Sejm ustanowił rok 2022 rokiem największej polskiej himalaistki. 13 maja 1992 roku, w rocznicę zamachu na życie św. Jana Pawła II, podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę, wybitna zdobywczyni gór została w nich na zawsze. Nigdy nie odnaleziono jej ciała, co pozwoliło matce Wandy do końca życia utrzymywać, że córka żyje w jednym z buddyjskich klasztorów w Himalajach, ponieważ zawiódł ją świat, w którym przebywała dotychczas.

A co jeszcze w numerze? 

– „Dziś Ukraina, jutro Mołdawia?” – mówi Wojciech Konończuk, wicedyrektor
Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem 
– „Debata po staremu” – Jakub Pacan o polskiej polityce po dwóch miesiącach wojny 
– „Fala uzwiązkowienia w sieci Starbucks” Teresa Wójcik 
– „Musk przejmuje Twittera, ale urośnie mu konkurencja” Wojciech Kulecki 
– „Dzień zwycięstwa, maj zielony” – Agnieszka Żurek o Dniu Zwycięstwa w PRL i ZSRR 
– „W chaosie też jest porządek” – Bartosz Boruciak rozmawia z Tomaszem Dąbrowskim, muzykiem, kompozytorem, trębaczem 
– „Rozkosz, iluzja i bezgraniczny mrok” – Paweł Gabryś-Kurowski o książce „Silva Rerum III”
– „Praca to też służba bliźnim” – Barbara Michałowska o jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników i Pracodawców do Świętego Józefa
– „VII: Nie kradnij” prof. Marek Jan Chodakiewicz
– „Strajkują w Sofidelu!” Barbara Michałowska 
– „Ogromne wyzwanie dla nauczycieli” – Barbara Michałowska o spotkaniu przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „S” z członkami organizacji ETUCE (European Trade Union Committee for Education), zrzeszającej europejskie związki zawodowe nauczycieli, oraz amerykańskiej organizacji EI (Education International).
SPORT: „Mino Raiola nie żyje” Łukasz Bobruk i „Najsilniejsza policjantka należy do Solidarności” Barbara Michałowska 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe