„Kaczyński nie zamierza wyrzucać ziobrystów z koalicji, (…) dogadali się. PiS i SP są na siebie skazani”

„Od polityków PiS słychać, że rządzący dorobili się własnych oligarchów” – powiedział w Poranku „Siódma 9” redaktor Jakub Szczepański (Interia Wydarzenia). 
 „Kaczyński nie zamierza wyrzucać ziobrystów z koalicji, (…) dogadali się. PiS i SP są na siebie skazani”
/ PAP/Tomasz Gzell

Dziennikarz portalu Interia.pl opisywał zakulisowe relacje między poszczególnymi frakcjami w obozie rządzącym: – Wszystko wskazuje na to, że Zjednoczona Prawica – na dziś, rok przed wyborami – dogadała się. PiS i Solidarna Polska są na siebie skazani; najprawdopodobniej wyborów przedterminowych nie będzie. Prezes Jarosław Kaczyński nie zamierza wyrzucać ziobrystów z koalicji, a sam Ziobro czuje się w koalicji coraz pewniejszy – przekonywał rozmówca Marcina Fijołka. 
 
Red. Szczepański wskazywał, że w kuluarowych rozmowach z politykami PiS słyszy się cierpkie słowa na temat Zbigniewa Ziobry. – Słychać nawet opinie, że PiS dorobiło się swoich oligarchów – polityków, którzy mają duży wpływ na politykę, obsadę spółek, personalia – i to nawet w momencie, w którym sama Solidarna Polska ma w sondażach ledwie 0,7 proc. poparcia – ocenił gość Poranka „Siódma 9”. 
 
Zdaniem dziennikarza Interii w najbliższych tygodniach powinna zapaść decyzja co do likwidacji Izby Dyscyplinarnej oraz odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy z Brukseli. – Wydaje się, że do kompromisu dojdzie – podkreślił.
 
W rozmowie wrócił też temat refleksji na temat strategii opozycji – pod kątem startu w wyborach: czy jedna wspólna lista jest możliwa? – PSL zamówił analizę u dr. Macieja Onasza – politologa z Łodzi. Analiza opiera się o modele przestrzennego rozkładu poparcia: tak naprawdę głosy rozkładają się na różnym poziomie w różnych okręgach wyborczych. A to przekłada się na podział mandatów. (…) Z tej ekspertyzy wynika, że jedna lista jest dla opozycji najgorszym pomysłem – tłumaczył Jakub Szczepański.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe