Politico: Niemcy, Francja, Włochy. Liderzy zachodniej Europy zmartwieni możliwością zwycięstwa Ukrainy

Na co dzień liderzy Europy Zachodniej głośno zapewniają o swoim poparciu dla Ukrainy. Jednak według Matthew Karnitschniga, publikującego na łamach Politico, w rzeczywistości zabiegają o względy Rosji.
Olaf Scholz, Emmanuel Macron, Mario Draghi Politico: Niemcy, Francja, Włochy. Liderzy zachodniej Europy zmartwieni możliwością zwycięstwa Ukrainy
Olaf Scholz, Emmanuel Macron, Mario Draghi / Pixabay.com/ Wikipedia CC BY 4,0 Kremlin.ru/ Wikipedia Quirinale.it

„Emmanuel Macron i Olaf Scholz należą do europejskich przywódców, którzy czynią gesty w kierunku Rosji” – głosi podpis pod zdjęciem ilustrującym tekst Matthew Karnitschniga.

Po tygodniach zastanawiania się nad tym, co się stanie, jeśli Rosja zmiażdży Ukrainę, przywódcy państw Europy Zachodniej martwią się teraz tym, co może się stać, jeśli Ukraina rzeczywiście wygra. Niedawne sukcesy Ukrainy w wypychaniu wojsk rosyjskich z niektórych okupowanych terytoriów skłoniły przywódców od Francji, przez Niemcy, po Włochy do stwierdzenia, że niegdyś nie do pomyślenia zwycięstwo Ukrainy jest teraz bardzo prawdopodobne. 

Mimo że europejscy przywódcy publicznie sympatyzują z walką Ukrainy i w niektórych przypadkach podjęli wiele działań, aby wesprzeć ten kraj, obawiają się również, że to, co prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał w zeszłym tygodniu „upokorzeniem” Rosji, może stworzyć zupełnie nowy zestaw problemów – twierdzą zachodni urzędnicy

– pisze publicysta Politico.

Przywódcy mają się obawiać „destabilizacji Rosji” i skłaniać się do rozwiązania „oszczędzającego twarz Rosji”, co miałoby kosztować Ukrainę utratę części terytorium.

– Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją, (…) obowiązkiem Europy jest stać po stronie Ukrainy, aby osiągnąć zawieszenie broni, a następnie budować pokój – mówił ostatnio Macron, który stwierdził również, że po osiągnięciu pokoju Europa będzie musiała zbudować „nową równowagę bezpieczeństwa”.

W podobnym tonie miał się wypowiadać również Scholz podczas niedawnej rozmowy z Putinem: – Na Ukrainie musi jak najszybciej nastąpić zawieszenie broni. Jednak pośród punktów rozmowy, które wymienił, nie znalazł się punkt dotyczący przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

Również premier Włoch Mario Draghi mówi o tym, że „nadszedł czas, by myśleć o porozumieniu pokojowym”.

Fakt, że przywódcy trzech największych państw Unii Europejskiej przyjęli niemal identyczne stanowisko w sprawie negocjacji pokojowych w momencie, gdy Kijów ma przewagę w swojej walce, sugeruje, że cała trójka stara się wywrzeć presję na ukraińskich przywódców, by skłonić ich do negocjacji

– pisze Karnitschniga.

Jak informowały kilka dni temu media, „Emmanuel Macron miał złożyć propozycję Ukrainie, by ta poszła na ustępstwa dotyczące suwerenności, aby Władimir Putin mógł zachować twarz”, na co zdecydowanie miał się nie zgodzić prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe