Nowi sponsorzy sportu w Polsce i na Dolnym Śląsku

Nowi sponsorzy sportu w Polsce i na Dolnym Śląsku

To był mój wyjątkowo intensywny tydzień, gdy chodzi o sport, a mówiąc ściśle o przedstawienie planów sponsoringowo-organizacyjnych w obszarze polskiego sportu. W ciągu zaledwie 24 godzin w trzech miastach uczestniczyłem w konferencjach prasowych informujących o nowych sponsorach w dwóch kluczowych polskich dyscyplinach sportowych. Te miasta to Warszawa, Wrocław i Katowice. Te dyscypliny to siatkówka i żużel (w kolejności alfabetycznej i chronologicznej...). Ci sponsorzy to dwie wielkie firmy państwowe: Tauron i KGHM (w kolejności głębokości kieszeni...). A te projekty to: 1.Speedway European Championship - SEC czyli Indywidualne Mistrzostwa Europy na żużlu, 2. Siatkarskie Turnieje Gigantów mężczyzn i kobiet oraz 3.sponsoring młodzieżowej siatkówki na Dolnym Śląsku. Dwa pierwsze projekty pilotuje państwowa firma energetyczna Tauron z siedzibą w Katowicach, ale dostarczająca prąd także np. Wrocławiowi. Trzeci jest w gestii Kombinatu Górniczo-Hutniczemu Miedzi (KGHM), mającego przecież swoją siedzibę u nas ,na Dolnym Śląsku, w Lubinie.

 

Gdy chodzi o żużlowe mistrzostwa Europy, to odbędą się one już siódmy rok z rzędu pod moim Patronatem Honorowym. Cztery turnieje będą miały miejsce w trzech krajach: w Niemczech, w Polsce i Czechach. Rozpoczynamy SEC w Rybniku (2 lipca),potem jedziemy w niemieckim Guestrow (6 sierpnia), potem znowu w Polsce - w Łodzi (3 września) ,a finał  w Pardubicach (23 września). Pardubice są znane kibicom żużla ze „Zlatej Přilby” -tradycyjnego turnieju żużlowego kończącego sezon międzynarodowy, gdzie w jednym biegu ściga się aż sześciu zawodników, a nie czterech jak zwykle na żużlu. Właśnie w tym mieście od lat odbywały się finałowe turnieje żużlowych Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, które w lata 2016-2021 odbywały się pod moim Patronatem Honorowym. Oczywiście miłośnikom literatury Pardubice kojarzą się raczej z „Przygodami dobrego Wojaka Szwejka” Jarosława Haska.

 

Tytułu indywidualnego mistrza Europy bronić Duńczyk Mikkel Michelsen. Ten jeździec Motoru Lublin skądinąd mieszkający… w Polsce, pod Rybnikiem, wywalczył tytuł mistrza Starego Kontynentu dwa razy (2019 i 2021).

 

Tytułu wicemistrza broni inny Duńczyk Leon Madsen, też mieszkający w Polsce na Kaszubach, z polską wybranką serca i urodzonym w Polsce dzieckiem. Ojczyzna speedwaya jest Polska, nie tylko w sensie najlepszej ligi świata, największej liczby widzów i największych pieniędzy dla żużlowców, ale także dlatego, że po prostu czołowi zawodnicy osiedlają się w naszym kraju. Nie tylko ci z Zachodu, jak wspomniani Duńczycy, ale też ze Wschodu, żeby wymienić Emila Sajfutdinowa, Artioma Łagutę, Wadima Tarasienkę czy Andrieja Kudriaszowa. Zresztą takich przypadków jest znacznie więcej.

Brązowego medalu w cyklu SEC – IME broni Polak Patryk Dudek. To ciekawe, że polskich medali SEC-IME jest zdecydowanie mniej niż w IMŚ czyli Grand Prix. W ostatnich sześciu latach, co roku mieliśmy medal w GP – pięć Bartka Zmarzlika (dwa złote, dwa srebrne i brąz) oraz jeden Patryka Dudka właśnie – brąz.

 

Tymczasem w SEC-IME w dziewięciu ostatnich latach mieliśmy raptem trzy medale: 2016 - brąz Krzysztofa Kasprzaka, 2018 - srebro Jarosława Hampela, 2021 – brąz wspomnianego już „Duzersa”. Proste porównanie: GP 2016-2021: sześć polskich medali, w tym dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe, SEC-IME 2013-2021: trzy medale, w tym srebro i dwa brązy. Na konferencji prasowej, jaką mieliśmy w Katowicach, w związku z SEC-IME powiedziałem - pół żartem- pół serio -, że wszystkie medale Biało-Czerwonych SEC przypadły na czas, gdy jestem Patronem Honorowym cyklu…

 

Po raz trzynasty odbędzie się natomiast, wspierany przeze mnie od lat, siatkarski Turniej Gigantów. Walczyłem, żeby było to na Dolnym Śląsku. Kiedyś odbywało się to w Oleśnicy, potem wędrowało do Szczecina, Wielunia i Kępna, aby wrócić na Dolny Śląsk w zeszłym roku – do Jelcza-Laskowic. W tym roku ostatecznie wybór padł na Twardogórę  czyli też dawne województwo wrocławskie. Siatkarski turniej mężczyzn odbędzie się 23-25 września. W 12-letniej historii turnieju grały kluby aż z 8 krajów, uczestniczyło 41 drużyn, nie mówiąc o dziesiątkach tysięcy kibiców. To największy międzynarodowy turniej siatkarski w Polsce. W tym roku po raz pierwszy transmitować będzie go nie Polsat, a TVP. Tradycyjnie zagrają Skra Bełchatów, w której od dwóch lat pełnię funkcję szefa Rady Nadzorczej i Jastrzębski Węgiel oraz dwie drużyny z Turcji ,w tym Fenerbahce z Konstantynopola (Stambuł).

 

Absolutną nowością i zmianą jakości będzie I Turniej Gigantów w siatkówce kobiecej, który odbędzie się -również w Twardogórze- w dniach 24-25 października. Tutaj z kolei wystartują dominatorzy w polskiej żeńskiej siatkówce w ostatnich latach czyli mistrz Polski Chemik Police i wicemistrz zdobywca i Pucharu Polski DevelopRes Rzeszów, a także dwie drużyny, z kraju, który jest na absolutnym siatkarskim topie kobiecej siatkówki  czyli Turcji: Eczacibasi ,założone w 1966 roku i podobnie jak w Turnieju Gigantów panów ,założone w 1907 roku Fenerbahce.

 

Na konferencji prasowej we Wrocławiu z kolei uroczyście ogłosiliśmy wejście KGHM jako sponsora siatkówki młodzieżowej na Dolnym Śląsku. A mówiąc ściślej – rozgrywek młodzików. Pewnie nie przypadkowo, skoro młodzicy Korala Wrocław parę tygodni temu po raz pierwszy w historii wywalczyli mistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej. Skądinąd mają podpisaną umowę z Gwardią Wrocław, dzięki czemu najlepsi i najbardziej ambitni mogą kontynuować grę w juniorach młodszych naszego najlepszego klubu w siatkówce męskiej nad Odrą.

 

Skoro o sukcesach mowa, to oddajmy chwałę juniorom Gwardii Wrocław, którzy zdobyli brąz w mistrzostwach Polski oraz dziewczynom z kadry Dolnego Śląska, które wygrały makroregionalny Turniej Nadziei Olimpijskich, wygrywając z Górnym Śląskiem, Opolszczyzną i Lubuskiem.

 

*tekst ukazał się w „Słowie Sportowym” (16.05.2022)


 

POLECANE
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna

Przez całą noc trwała akcja gaśnicza budynków przy ul. Powstańców w podwarszawskich Ząbkach. W wyniku ogromnego pożaru 500 osób straciło dach nad głową, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ok. 200 mieszkań. Na godzinę 8 w piątek zapowiedziano zebranie zespołu zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest ekipa techników kryminalistycznych policji, zabezpieczająca ślady niezbędne do ustalenia przyczyn pożaru.

Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa tylko u nas
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa

Kolejny raz kilku transseksualistów zabrało kobietom sportowe nagrody przeznaczone dla zawodniczek, które kobietami się urodziły, a nie tylko mianowały. Kto jednak transseksualiście zabroni, skoro każdy z nas może sobie dzisiaj dowolnie wybrać swoją prawdziwą rzekomo tożsamość?

Kongres USA przyjął wielką piękną ustawę Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Kongres USA przyjął "wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę "One Big Beautiful Bill Act" zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa, łączącą cięcia podatków, redukcje socjalne i większe środki na deportacje.

Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach z ostatniej chwili
Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach

Około 20 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem budynku wielorodzinnego przy ulicy Powstańców 62 w podwarszawskich Ząbkach.

Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: Mam BMW M2, to samochód dla wariatów gorące
Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: "Mam BMW M2, to samochód dla wariatów"

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu.

Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina z ostatniej chwili
Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina

Próba nielegalnego przekazania migranta na polską stronę granicy wywołała w czwartek nerwową interwencję mieszkańców Gubina – informuje Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.

Grafzero: Zew Zajdla 2024 z ostatniej chwili
Grafzero: Zew Zajdla 2024

Nadszedł czas na Nagrody Fandomu Polskiego, czyli popularne Zajdle! W 2025 roku nieco wcześniej, bo Polcon ma miejsce w lipcu, ale równie ciekawie. Sześć powieści i cztery opowiadania - Grafzero vlog literacki podaje swoje typy!

PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów z ostatniej chwili
PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów

Uwaga na fałszywych przedstawicieli PGNiG Obrót Detaliczny i Grupy Orlen. Sprawdź, jak się chronić przed oszustami podszywającymi się pod pracowników.

Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino

W czwartek w wieku 67 lat po prawdopodobnym zawale serca zmarł Michael Madsen, gwiazda "Wściekłych psów" i "Kill Billa".

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym tylko u nas
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym

W Polsce, proszę Państwa, logika od dawna prosiła o azyl polityczny, ale ostatnio chyba wyemigrowała na stałe, i to bez prawa powrotu. Bo jak inaczej skomentować fakt, który nawet dla mnie, człowieka przywykłego do absurdów postkomunizmu, jest niczym diament w koronie groteski?

REKLAMA

Nowi sponsorzy sportu w Polsce i na Dolnym Śląsku

Nowi sponsorzy sportu w Polsce i na Dolnym Śląsku

To był mój wyjątkowo intensywny tydzień, gdy chodzi o sport, a mówiąc ściśle o przedstawienie planów sponsoringowo-organizacyjnych w obszarze polskiego sportu. W ciągu zaledwie 24 godzin w trzech miastach uczestniczyłem w konferencjach prasowych informujących o nowych sponsorach w dwóch kluczowych polskich dyscyplinach sportowych. Te miasta to Warszawa, Wrocław i Katowice. Te dyscypliny to siatkówka i żużel (w kolejności alfabetycznej i chronologicznej...). Ci sponsorzy to dwie wielkie firmy państwowe: Tauron i KGHM (w kolejności głębokości kieszeni...). A te projekty to: 1.Speedway European Championship - SEC czyli Indywidualne Mistrzostwa Europy na żużlu, 2. Siatkarskie Turnieje Gigantów mężczyzn i kobiet oraz 3.sponsoring młodzieżowej siatkówki na Dolnym Śląsku. Dwa pierwsze projekty pilotuje państwowa firma energetyczna Tauron z siedzibą w Katowicach, ale dostarczająca prąd także np. Wrocławiowi. Trzeci jest w gestii Kombinatu Górniczo-Hutniczemu Miedzi (KGHM), mającego przecież swoją siedzibę u nas ,na Dolnym Śląsku, w Lubinie.

 

Gdy chodzi o żużlowe mistrzostwa Europy, to odbędą się one już siódmy rok z rzędu pod moim Patronatem Honorowym. Cztery turnieje będą miały miejsce w trzech krajach: w Niemczech, w Polsce i Czechach. Rozpoczynamy SEC w Rybniku (2 lipca),potem jedziemy w niemieckim Guestrow (6 sierpnia), potem znowu w Polsce - w Łodzi (3 września) ,a finał  w Pardubicach (23 września). Pardubice są znane kibicom żużla ze „Zlatej Přilby” -tradycyjnego turnieju żużlowego kończącego sezon międzynarodowy, gdzie w jednym biegu ściga się aż sześciu zawodników, a nie czterech jak zwykle na żużlu. Właśnie w tym mieście od lat odbywały się finałowe turnieje żużlowych Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, które w lata 2016-2021 odbywały się pod moim Patronatem Honorowym. Oczywiście miłośnikom literatury Pardubice kojarzą się raczej z „Przygodami dobrego Wojaka Szwejka” Jarosława Haska.

 

Tytułu indywidualnego mistrza Europy bronić Duńczyk Mikkel Michelsen. Ten jeździec Motoru Lublin skądinąd mieszkający… w Polsce, pod Rybnikiem, wywalczył tytuł mistrza Starego Kontynentu dwa razy (2019 i 2021).

 

Tytułu wicemistrza broni inny Duńczyk Leon Madsen, też mieszkający w Polsce na Kaszubach, z polską wybranką serca i urodzonym w Polsce dzieckiem. Ojczyzna speedwaya jest Polska, nie tylko w sensie najlepszej ligi świata, największej liczby widzów i największych pieniędzy dla żużlowców, ale także dlatego, że po prostu czołowi zawodnicy osiedlają się w naszym kraju. Nie tylko ci z Zachodu, jak wspomniani Duńczycy, ale też ze Wschodu, żeby wymienić Emila Sajfutdinowa, Artioma Łagutę, Wadima Tarasienkę czy Andrieja Kudriaszowa. Zresztą takich przypadków jest znacznie więcej.

Brązowego medalu w cyklu SEC – IME broni Polak Patryk Dudek. To ciekawe, że polskich medali SEC-IME jest zdecydowanie mniej niż w IMŚ czyli Grand Prix. W ostatnich sześciu latach, co roku mieliśmy medal w GP – pięć Bartka Zmarzlika (dwa złote, dwa srebrne i brąz) oraz jeden Patryka Dudka właśnie – brąz.

 

Tymczasem w SEC-IME w dziewięciu ostatnich latach mieliśmy raptem trzy medale: 2016 - brąz Krzysztofa Kasprzaka, 2018 - srebro Jarosława Hampela, 2021 – brąz wspomnianego już „Duzersa”. Proste porównanie: GP 2016-2021: sześć polskich medali, w tym dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe, SEC-IME 2013-2021: trzy medale, w tym srebro i dwa brązy. Na konferencji prasowej, jaką mieliśmy w Katowicach, w związku z SEC-IME powiedziałem - pół żartem- pół serio -, że wszystkie medale Biało-Czerwonych SEC przypadły na czas, gdy jestem Patronem Honorowym cyklu…

 

Po raz trzynasty odbędzie się natomiast, wspierany przeze mnie od lat, siatkarski Turniej Gigantów. Walczyłem, żeby było to na Dolnym Śląsku. Kiedyś odbywało się to w Oleśnicy, potem wędrowało do Szczecina, Wielunia i Kępna, aby wrócić na Dolny Śląsk w zeszłym roku – do Jelcza-Laskowic. W tym roku ostatecznie wybór padł na Twardogórę  czyli też dawne województwo wrocławskie. Siatkarski turniej mężczyzn odbędzie się 23-25 września. W 12-letniej historii turnieju grały kluby aż z 8 krajów, uczestniczyło 41 drużyn, nie mówiąc o dziesiątkach tysięcy kibiców. To największy międzynarodowy turniej siatkarski w Polsce. W tym roku po raz pierwszy transmitować będzie go nie Polsat, a TVP. Tradycyjnie zagrają Skra Bełchatów, w której od dwóch lat pełnię funkcję szefa Rady Nadzorczej i Jastrzębski Węgiel oraz dwie drużyny z Turcji ,w tym Fenerbahce z Konstantynopola (Stambuł).

 

Absolutną nowością i zmianą jakości będzie I Turniej Gigantów w siatkówce kobiecej, który odbędzie się -również w Twardogórze- w dniach 24-25 października. Tutaj z kolei wystartują dominatorzy w polskiej żeńskiej siatkówce w ostatnich latach czyli mistrz Polski Chemik Police i wicemistrz zdobywca i Pucharu Polski DevelopRes Rzeszów, a także dwie drużyny, z kraju, który jest na absolutnym siatkarskim topie kobiecej siatkówki  czyli Turcji: Eczacibasi ,założone w 1966 roku i podobnie jak w Turnieju Gigantów panów ,założone w 1907 roku Fenerbahce.

 

Na konferencji prasowej we Wrocławiu z kolei uroczyście ogłosiliśmy wejście KGHM jako sponsora siatkówki młodzieżowej na Dolnym Śląsku. A mówiąc ściślej – rozgrywek młodzików. Pewnie nie przypadkowo, skoro młodzicy Korala Wrocław parę tygodni temu po raz pierwszy w historii wywalczyli mistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej. Skądinąd mają podpisaną umowę z Gwardią Wrocław, dzięki czemu najlepsi i najbardziej ambitni mogą kontynuować grę w juniorach młodszych naszego najlepszego klubu w siatkówce męskiej nad Odrą.

 

Skoro o sukcesach mowa, to oddajmy chwałę juniorom Gwardii Wrocław, którzy zdobyli brąz w mistrzostwach Polski oraz dziewczynom z kadry Dolnego Śląska, które wygrały makroregionalny Turniej Nadziei Olimpijskich, wygrywając z Górnym Śląskiem, Opolszczyzną i Lubuskiem.

 

*tekst ukazał się w „Słowie Sportowym” (16.05.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe