"Czynnik biologiczny do użytku bojowego". Rosyjskie oskarżenia nt. wirusa małpiej ospy

Rosyjski MON twierdzi, że wirus małpiej ospy jest bronią biologiczną. Rosjanie wskazali, kogo uważają za winnego wypuszczenia patogenu.
Makak krabożerny, który według Rosjan miał zostać zainfekowany wirusem
Makak krabożerny, który według Rosjan miał zostać zainfekowany wirusem / Eric Bajart, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Gen. Igor Kiriłłow, szef rosyjskich sił obrony przed bronią masowego rażenia twierdzi, że seria zakażeń wirusem małpiej osby w krajach zachodnich ma związek z działalnością amerykańskich laboratoriów biologicznych w Nigerii.

Rzekome dowody na potwierdzenie tych rewelacji rosyjscy naukowcy mieli znaleźć podczas inwazji na Ukrainę. Według Kremla wirus małpiej ospy jest bronią biologiczną. Rosjanie mieli wysnuć tak odważne tezy podczas przeszukań w "amerykańskich laboratoriach biologicznych" na terenie Ukrainy. 

Jak twierdzą Rosjanie, amerykańscy specjaliści mieli we wskazanych laboratoriach szkolić ukraińskich naukowców sposób działania w przypadku epidemii ospy.

– Zainteresowanie Pentagonu tą infekcją nie jest przypadkowe: powrót czynnika wywołującego ospę będzie globalną katastrofą dla całej ludzkości

– szokuje rosyjski wojskowy.

"Priorytetowy patogenny czynnik biologiczny do użytku bojowego"

Rosjanin zauważył, że w 2003 r. w amerykańskich siłach zbrojnych został opracowany program szczepień przeciwko małpiej ospie, zaś WHO uznała w 1980 r. chorobę za pokonaną.

– To wskazuje, że Stany Zjednoczone uważają patogen ospy za priorytetowy patogenny czynnik biologiczny do użytku bojowego, a trwające szczepienia mają na celu ochronę ich własnych kontyngentów wojskowych

– powiedział Kiriłłow.

Generał nie przedstawił dowodów na potwierdzenie swoich przypuszczeń.

CZYTAJ TEŻ: "Taką rewolucję przeprowadzimy". Lewica zapowiada nowy program

CZYTAJ TEŻ: Niemieckie media: Niemcy mogą przyczynić się do umocnienia władzy PiS

Nie jest to pierwsze tego typu oskarżenie formułowane przez Rosjan. W marcu Rosjanie oskarżali Ukrainę o produkowanie broni biologicznej, która miała być przenoszona przez ptaki, gady i nietoperze.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe