Celem Niemiec było „połączenie” z Rosją? Merkel zaskakująco otwartym tekstem

Angela Merkel jest dość powszechnie krytykowana za swoją politykę wobec Rosji, która mogła być jedną z przyczyn obecnej brutalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Angela Merkel, Władimir Putin Celem Niemiec było „połączenie” z Rosją? Merkel zaskakująco otwartym tekstem
Angela Merkel, Władimir Putin / Screen YouTube VOA News

Jej obrońcy tłumaczą, że polityka wiązania Rosji zobowiązaniami gospodarczymi była próbą jej wciągnięcia w europejski system bezpieczeństwa. A tymczasem w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla RedaktionsNetzwerk Deutschland Merkel mówi:

– Nie wierzyłam w zmianę poprzez handel, ale w połączenie poprzez handel, i to z drugą co do wielkości potęgą jądrową na świecie.

Była kanclerz Merkel własnymi słowami: „Nie wierzyłam w zmianę poprzez handel, ale w połączenie poprzez handel, i to z drugą co do wielkości potęgą jądrową na świecie”. ⁦ Nie chodziło więc o „zmianę”, ale o „połączenie”? ⁦

– pyta zszokowany amerykański analityk Andrew Michta.

Zatem nie szło o dobroczynny i demokratyzujący wpływ na Rosję, ale o cel geopolityczny, związek z nią, przeciw komu?  USA? EŚW?

Imperialny sen Bismarcka

– komentuje Jacek Saryusz-Wolski.

 

Brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Każdego dnia rośnie liczba ofiar, w tym ofiar pośród ludności cywilnej. Zaciekły opór Ukraińców zmusił Rosję do odstąpienia od Kijowa i skupienia się na agresji na wschodniej i południowej Ukrainie, gdzie trwa wojna na wyniszczenie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe