„Będzie wycie”. Światowa federacja pływacka ogranicza starty transseksualistom

Światowa federacja pływacka FINA podjęła decyzję o ograniczeniu startów transpłciowych sportowców w zawodach pływackich.
Ważne! „Będzie wycie”. Światowa federacja pływacka ogranicza starty transseksualistom
Ważne! / grafika własna

Starty biologicznych mężczyzn uważających się za kobiety w dyscyplinach sportowych dla kobiet od dawna budzą ogromne kontrowersje. Z natury rzeczy tacy zawodnicy mają przewagą nad kobietami.

Według nowych zasad jeśli transpłciowy zawodnik chce uczestniczyć w zawodach dla kobiet, musi ukończyć tzw. korektę płci przed ukończeniem 12. roku życia.

Federacja ma pracować nad wypracowaniem nowych rozwiązań. Mówi się o stworzeniu specjalnej kategorii.

 

Lia Thomas

Symbolem transpłciowych zawodników jest pływak/pływaczka Lia Thomas, która została „pierwszą transgenderową mistrzynią” NCAA w historii Division I, wygrywając w marcu 500 jardów stylem dowolnym kobiet. Thomas rywalizowała w męskiej drużynie, zanim przeszła transformację i po raz pierwszy wystartowała jako kobieta w sezonie 2021–2022.

Będzie wycie

Światowa Federacja Pływacka FINA głosowała za ograniczeniem udziału sportowców transpłciowych w zawodach kobiet. Zorientowali się, że byli faceci startujący z kobietami niszczą sport. Zaraz będzie wycie

– komentuje red. Sławomir Jastrzębowski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe