Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polak skonstruował w garażu pierwszą na świecie technologię… dotyku dźwięku

Ale to jest gość! Polak w pięknym, misyjnym celu opracował we własnym garażu pierwszą na świecie technologię dotyku dźwięku!
Kiwi Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polak skonstruował w garażu pierwszą na świecie technologię… dotyku dźwięku
Kiwi / Zbiory dr Macieja Kaweckiego

Patryk Zarycht napisał do mnie dwa dni temu, że stworzył rozwiązanie pozwalające czuć muzykę. Nie chciałem w to wierzyć. Odpisałem. Przyjechał do Warszawy specjalnie z Będzina. Spotkaliśmy się. Zobaczyłem i uwierzyłem. Wraz z kolegą Konradem Derczem postanowili stworzyć coś, co pozwoli w szczególności osobom niewidomym niejako widzieć muzykę. Gdy idziemy przykładowo do filharmonii, odbieramy utwór nie tylko słuchem, ale też wzrokiem. Osobom niewidomym pozostał jednak tylko jeden zmysł. Ciągle o nich jednak zapominamy. Oni nie zapomnieli. Zaprojektowali więc własny głośnik oraz umieścili go w zmyślnym wkładzie drgającym o przestrzennej budowie poduszki. Głośniki nie mają membran i nasz układ kostny, gdy się na niej kładziemy, pełni ich funkcję. Co to oznacza? To oznacza, że projekt tych dwóch młodych inżynierów pozwala dosłownie poczuć muzykę, która z ogromną precyzją drga naszym ciałem! W naszych kościach czuć każdy najmniejszy ton. Osoby niewidome będą mogły ją niemal zobaczyć, a my wszyscy dużo pełniej poczuć!

 

Zaczęło się od materaca

Historia tych dwóch gości zaczęła się od materaca, wymiary jak w sypialni 2 × 1,8 m, gdzie zamieścili 10 głośników, i tak powstał pierwszy na świecie materac audio bluetooth. Jednak wyzwaniem było zaprojektowanie urządzenia łatwo dostępnego, które każdy będzie mógł mieć w swoim domu bez znaczenia na jego wyposażenie – małe i przenośne jak poduszka. Projekt tworzenia poduszki w ich garażu trwał półtora roku. Żaden dostępny na rynku głośnik nie spełniał oczekiwań i nie nadawał się do napędzenia tak małego urządzenia audio. Postanowili zaprojektować więc własny głośnik oraz umieścić go w zmyślnym wkładzie drgającym o przestrzennej budowie. Nazwali go Kiwi.

Wczoraj z ich poduszki korzystałem. To coś w rodzaju masażu dźwiękiem. Dla mnie największe wrażenie robi słuchanie na niej muzyki poważnej. Każdy odgłos smyczków czuć jakby na własnej skórze. Poruszył mnie też kierunek rozwoju ich projektu. Tworzą teraz aplikację przeznaczoną dla osób cierpiących na bezsenność, szumy uszne, chrapanie, depresje i dla tych, którzy chcą poprawić jakość swojego snu. Będzie dawała możliwość stymulowania białych szumów, wspierając walkę z tymi przypadłościami.

 

Cuda w Polsce

Takie cuda po cichu powstają w Polsce! Wspierajcie proszę ten projekt. Piszcie o nim. Udostępniajcie ich historię. Chciałby, by Wasza siła tutaj pomogła tym chłopakom stanąć z tym projektem na nogi. Pokazują absolutnie piękną stronę technologii i ogromną pasję.

Więcej: https://saat-audio.com/onas/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości

Nie żyje była poseł Prawa i Sprawiedliwości – Mirosława Masłowska. Wiadomść o śmierci byłej parlamentarzystki przekazał w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Emerytury
Stażowe