Prezydent Szwajcarii: Brak podstawy prawnej, by wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz odbudowy Ukrainy

W konferencji w Lugano, która rozpoczęła się w poniedziałek, brało udział około 1000 delegatów z ponad 40 państw oraz przedstawiciele około 20 organizacji międzynarodowych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
"Prawo własności jest podstawowym prawem człowieka, które może być naruszone, ale tylko jeśli mamy podstawę prawną. Obecnie w większości krajów europejskich możemy zamrozić aktywa, by dociekać ich pochodzenia, musimy jednak być bardzo ostrożni przy dawaniu państwu zbyt dużej władzy nad indywidualną własnością" - powiedział Cassis na konferencji prasowej.
"Możemy podjąć teraz decyzję idealną dla obecnej sytuacji Ukrainy, jednak tworzymy w ten sposób możliwość, że taka sama decyzja będzie podjęta w zupełnie innych okolicznościach i prawa zostaną odebrane jednostkom na rzecz państwa" - przestrzegał szwajcarski polityk.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przyznał, że kwestia ta "jest oczywiście w gestii każdego kraju", dodając, że "pracujemy nad tym, by zaproponować zarówno krajowe, jak i międzynarodowe prawo oraz zasady, które umożliwiłyby konfiskatę zamrożonych aktywów w przypadku niesprowokowanej agresji".
Szmyhal powtórzył, że głównym źródłem finansowania powojennej odbudowy Ukrainy powinny być środki skonfiskowane Rosji i rosyjskim oligarchom. Według ukraińskich wyliczeń zamrożono 300-500 mld dolarów rosyjskiego majątku, a koszt odbudowy Ukrainy to 750 mld USD.
"Wierzymy, że agresor, który zabija naszych obywateli i niszczy naszą infrastrukturę, powinien za to zapłacić" - podkreślił.
Szef ukraińskiego rządu przewidywał, że "w 2024 roku ta konferencja powinna być poświęcona nie tyle odbudowie Ukrainy, co reformie i integracji europejskiej".
"Planujemy osiągnąć cud gospodarczy w trakcie i po zakończeniu wojny z Rosją, ale agresor musi zapłacić za niesprowokowany atak" - zaznaczył Szmyhal.
Na zakończenie konferencji jej uczestnicy podpisali Deklarację z Lugano. Sygnatariusze sformułowali w niej "Zasady z Lugano", by kierować działaniami na rzecz odbudowy.
Zasady te obejmują m.in. partnerstwo między Ukrainą a jej międzynarodowymi sojusznikami oraz koncentrację na reformach wewnętrznych. Podkreślono w nich również, że Kijów musi poczynić postępy w dziedzinach takich jak rządy prawa, ograniczenie wpływu oligarchów i zwalczanie korupcji.(PAP)