„Jesteśmy skłonni…” Niepokojące słowa chińskiego MSZ o współpracy z Rosją

– Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20 – powiedział rosyjskiemu ambasadorowi w Pekinie Andriejowi Denisowowi wiceszef MSZ ChRL Ma Zhaoxu, cytowany w środę na stronie resortu.
 „Jesteśmy skłonni…” Niepokojące słowa chińskiego MSZ o współpracy z Rosją
/ Kremlin.ru

Pod kierunkiem przywódców obu krajów, Xi Jinpinga i Władimira Putina, relacje chińsko-rosyjskie utrzymały wysoką dynamikę rozwoju, a Chiny są skłonne poszerzać praktyczną współpracę w różnych dziedzinach – dodał Ma na spotkaniu, które według komunikatu odbyło się we wtorek.

Denisow również pozytywnie ocenił relacje dwustronne i zaznaczył, że Rosja jest skłonna do współpracy z Chinami na rzecz realizacji „ważnego konsensusu” osiągniętego przez przywódców obu państw

- napisano w komunikacie chińskiego MSZ.

Putin spotkał się z Xi w Pekinie na początku lutego, niecały miesiąc przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu przywódców oba kraje zadeklarowały przyjaźń "bez granic", sprzeciwiły się rozszerzaniu NATO, a Chiny poparły żądania Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa w Europie. W połowie czerwca w rozmowie telefonicznej Xi zapewnił Putina o wsparciu w zakresie "suwerenności i bezpieczeństwa".

Chińskie władze nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, sprzeciwiły się sankcjom nakładanym na Moskwę, oskarżały USA i ich sojuszników o podsycanie konfliktu. Według ekspertów Chiny udzielają Rosji wsparcia propagandowego i politycznego, ale jednocześnie unikają działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe