Ekspert ocenia, kiedy Białoruś może zaatakować Ukrainę. Podał jeden warunek

Od samego początku wojny na Ukrainie nie wyklucza się, że białoruskie wojska mogą przeprowadzić inwazję na ten kraj i spróbować wesprzeć Rosję. Do tej pory jednak dyktator Aleksandr Łukaszenka nie podjął takiej decyzji.
Kiedy Białoruś zaatakuje Ukrainę? Ekspert ocenia, kiedy Białoruś może zaatakować Ukrainę. Podał jeden warunek
Kiedy Białoruś zaatakuje Ukrainę? / Screen z kanału YouTube

O scenariuszu, w którym Białoruś może dopuścić się ataku na Ukrainę, mówi się od wielu miesięcy. Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, Adam Eberhardt podzielił się swoimi przewidywaniami w tej kwestii. 

W ocenie wielu analityków i ekspertów Łukaszenka usiłuje zyskać na czasie i odwleka konieczność wojskowego zaangażowania się po stronie rosyjskiej. Swój komentarz w tej sprawie zostawił Adam Eberhardt, który ocenił, kiedy może dojść do ewentualnego ataku ze strony Białorusi.

Jak podkreślił ekspert, musi zostać spełniony jeden istotny warunek. Aktualnie Białorusini nie mają sprzyjających okoliczności do tego, by dać wsparcie militarne Rosji. 

Czy Aleksandr Łukaszenka podejmie decyzję o ataku na Ukrainę?
 

Ekspert dodał, że jego zdaniem inwazja ze strony Białorusi może nastąpić wówczas, gdy załamie się ukraińska obrona na wschodnim froncie.

– Czy Łukaszenka zdecyduje się zaatakować Ukrainę? Jeżeli załamie się ukraińska obrona na froncie wschodnim, to ochoczo wbije Ukraińcom nóż w plecy – stwierdził dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Szef OSW przyznał, że Łukaszenka nie zdecyduje się na żadne pochopne kroki, dopóki Ukraina jest w miarę silna.

– Dopóki Ukraina jest silna, a rezultat wojny nieprzesądzony, będzie obawiał się starcia na bagnach Polesia. Armia białoruska jest słabsza, niż się sądzi. Przy okazji: prawo międzynarodowe jest jednoznaczne. Białoruś dokonała agresji na Ukrainę wraz z pierwszym dniem wojny, wyrażając zgodę, by jej terytorium było wykorzystane przez Rosję do operacji lądowej i ataków powietrznych – powiedział.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe