Korea Północna uznała "państwowość" separatystycznych republik. Jest reakcja Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało w środę o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Koreą Północną w odpowiedzi na uznanie przez ten kraj niepodległości separatystycznych republik w Doniecku i Ługańsku.
 Korea Północna uznała
/ Flickr/President Of Ukraine/ Public Domain

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępia decyzję Koreańskiej Republiki Ludowo–Demokratycznej o uznaniu tzw. „państwowości” tymczasowo okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim - głosi oświadczenie na stronie resortu spraw zagranicznych Ukrainy.

"Uznajemy tę decyzję jako próbę podważenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy ze strony Pjongjangu, jawne naruszenie konstytucji Ukrainy, Statutu ONZ i głównych zasad prawa międzynarodowego. Uznanie przez reżim północnokoreański „podmiotowości” rosyjskich reżimów okupacyjnych w obwodach donieckim i ługańskim jest nieważne i nie będzie miało żadnych konsekwencji prawnych oraz nie zmieni uznanych międzynarodowo granic Ukrainy. W odpowiedzi na tak nieprzyjacielski akt Ukraina oznajmia o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Kontakty polityczne i gospodarcze z KRLD nie są realizowane ze względu na międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj" - czytamy w oświadczeniu.

"Apel Rosji do KRLD o wsparcie w legitymizacji zagarnięcia siłą części ukraińskiego terytorium więcej mówi o toksyczności Moskwy niż Pjongjangu. Rosja nie ma już sojuszników na świecie, z wyjątkiem krajów zależnych od niej finansowo i politycznie, a poziom izolacji Federacji Rosyjskiej wkrótce osiągnie poziom izolacji KRLD. Ukraina będzie nadal jak najostrzej reagować na naruszenia jej suwerenności i integralności terytorialnej” – podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

W środę rano Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna ogłosiła, że uznaje separatystyczne republiki "Doniecką Republikę Ludową" i "Ługańską Republikę Ludową" za niepodległe państwa. Są to marionetkowe reżimy podporządkowane Rosji, która jako pierwsza uznała ich "niepodległość". Do dziś oprócz Rosji podmiotowość quasi-państw uznawała jedynie Syria. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe