[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Moskwa szykuje się do starca w kosmosie? Rosjanie przyspieszyli pracę nad "Kaliną"

Rosjanom tak dojadły salwy ukraińskiej artylerii celowane w oparciu o dane z amerykańskich satelitów wywiadowczych, że gwałtownie przyspieszyli prace nad nowym systemem laserowym "Kalina" budowanym w wojskowym ośrodku Krona w górach północnego Kaukazu. Krona leży niedaleko od wsi Zielenczukskaja, znanej astrofizykom, gdyż nieopodal mieści się Specjalne Obserwatorium Astrofizyczne Rosyjskiej Akademii Nauk. Kto chce niech szuka na Google Earth podając koordynaty 43°43'2"N, 41°13’41”E.
Laser. Ilustracja poglądowa [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Moskwa szykuje się do starca w kosmosie? Rosjanie przyspieszyli pracę nad
Laser. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zadaniem stacjonarnej "Kaliny" jest neutralizacja krążących nad Rosją obcych satelitów obserwacyjnych wspólnie z działającym od jesieni 2019 roku mobilnym laserem oślepiającym Piereswiet. Koncepcja Kaliny powstała na początku stulecia. Rosyjskie ministerstwo obrony zainteresowało się projektem kilka lat później i w kwietniu 2011 roku zaaprobowało jego specyfikację techniczną zaś jesienią podpisało kontrakt z naukowo-przemysłową korporacją “Systemy Instrumentów Precyzyjnych”(NPK SPP), głównym wykonawcą kilku innych projektów w ośrodku Krona.

Zebrane później informacje potwierdzające militarne zastosowanie "Kaliny" w “wojnach gwiezdnych” są znakomitym przykładem białego wywiadu z wykorzystaniem informacji opublikowanych w sieci. Wyszperana w 2014 roku gwarancja bankowa dla programu badawczego wskazywała, że jego celem jest stworzenie systemu “funkcjonalnego tłumienia” satelitarnych “systemów elektro-optycznych przy pomocy laserów i nadawczo-odbiorczych układów optyki adaptacyjnej”. Przekładając żargon techniczny na język codzienny chodziło o system oślepiający satelity obserwujące powierzchnię Ziemi. Kolejną wskazówką była opublikowana w 2017 roku w internecie lista planowanych budowli wojskowych, na której obiekt "Kalina" scharakteryzowano terminem “kompleks bezpieczeństwa kosmicznego”, używanym dotychczas w odniesieniu do przeznaczonego dla lotnictwa antysatelitarnego systemu Burewiestnik.

Więcej szczegółów określających charakter "Kaliny" dostarczyły doroczne sprawozdania firmy NPK SPP, w których tworzony system określano jako „specjalny układ kwantowo-optyczny” lub „system laserowy do walki elektrooptycznej” oraz kryptonimami “kanał 14Ts235” i “30Ż6MK”, co znacznie ułatwiło szperaczom poszukiwania Kaliny w rozlicznych dokumentach.

Świetnym źródłem okazały się prace Aleksandra B. Aleksandrowa, który zanim został zastępcą głównego projektanta w NPK SPP był szefem liczącego się centrum badań nad laserami GLP Raduga we Włodzimierzu. Potwierdzeniem, że "Kalina" ma być zaawansowanym laserem bojowym było odnalezienie informacji, że jej “czołowym projektantem” był do roku 2017 Walerij A. Kufterin, ekspert w dziedzinie laserów, który tak, jak Aleksandrow, pracował wcześniej w centrum Raduga. Doskonałym źródłem wiadomości okazały się również dokumenty przetargowe przedstawiane potencjalnym podwykonawcom NPK SPP. Jeden z nich - pochodzący z 2015 roku -  świadczył, że "Kalina" wyposażona zostanie w zaawansowany teleskop służący do precyzyjnego wycelowania lasera w satelitę wyznaczonego do zneutralizowania. Przetarg ogłoszono na wzniesienie odpowiedniego budynku, w którym zamierzano umieścić teleskop i w dokumentach podano wiele wymiarów i szczegółów technicznych, w tym informację, że ma on być wyposażony w potężny maszt piorunochronu. Wszystkie te dane pomogły później szperaczom w odnalezieniu właściwych budynków na zdjęciach satelitarnych

Według informacji odnalezionych w sieci program "Kalina" miał kłopoty i opóźnienia. Z obrazów Google Earth wynika, że prace budowlane rozpoczęto w sierpniu 2019 roku, ale dopiero rok później widać było zarysy budynków.  Ostatnie zdjęcia, z marca, świadczą jednak, że tempo robót wyraźnie przyspieszyło i widać na nich pokryte śniegiem kopuły kryjące teleskop i laserowy dalmierz (lidar), czyli celownik do wykrywania satelitów i precyzyjnego mierzenia odległości. Trudno ocenić jakie urządzenia już zostały zainstalowane w budynkach, ale można założyć, że budowa "Kaliny" jest mocno zaawansowana. Będzie ona z pewnością uzupełnieniem montowanego na specjalnych pojazdach systemu Pierieswiet będącego już na wyposażeniu rosyjskich wojsk rakietowych. Zadaniem tego systemu jest oślepianie satelitów śledzących ruchy mobilnych wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych. W maju odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy wicepremier Jurij Borysow groził w telewizji Zachodowi, że Rosja “oślepi” wszystkie satelity obserwacyjne “potencjalnego przeciwnika” do wysokości 1500 kilometrów i “wyłączy” je jeśli wlecą nad terytorium Rosji.

 

Moskwa szykuje się do starcia w kosmosie?

Przyspieszenie prac konstrukcyjnych i wyposażeniowych nad systemem "Kalina" świadczy, że Moskwa szykuje się do starcia w kosmosie i zamierza zamknąć niebo nad Rosją dla militarnych, ale także komercyjnych, satelitów prowadzących obserwację optyczną. Systemy Pierieswiet i Kalina nie zagrażają wprawdzie satelitom prowadzącym obserwację radarową, ale rosyjskie siły zbrojne posiadają w swym arsenale mobilne zagłuszarki Krasucha-4 oraz Dywnomorie i chwalą się, że mogą one zniekształcić każdy
sygnał elektroniczny. Ponadto w listopadzie zaprezentowano możliwości kinetycznego systemu antysatelitarnego Nudol niszcząc starego i nieczynnego od lat satelitę z sowieckich czasów. Demonstracyjna eksplozja wyprodukowała potężną chmurę szczątków i drobnych odłamków tworząc na wiele lat strefę groźną dla wszelkich satelitów poruszających się po niskich orbitach. Ale kto by tam na Kremlu dbał o ochronę kosmicznego środowiska. Kosmos jest duży a jeśli się boją, to mogą nie latać.

Zainteresowanych szczegółami technicznymi, zdjęciami i rysunkami odsyłam do raportu opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez portal The Space Review https://www.thespacereview.com/article/4416/1


 

POLECANE
Niemieckie media: Niemcy finansowały wojnę w Rosji potężnymi sumami Wiadomości
Niemieckie media: Niemcy finansowały wojnę w Rosji potężnymi sumami

Jak podają niemieckie media, Niemcy od 2014 r. miały zapłacić Rosji za dostawy gazu ponad 104 mld euro. Berlin nie zmienił swojej strategii, pomimo że już 2018 r. strona ukraińska miała ostrzegać przed możliwą inwazją ze strony Kremla.

Spójrzcie na mnie”. Tusk zaapelował do maturzystów Wiadomości
"Spójrzcie na mnie”. Tusk zaapelował do maturzystów

Na krótki czas przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych premier Donald Tusk zwrócił się do uczniów w mediach społecznościowych.

Giganty energetyczne planują fuzję i wracają do paliw kopalnych Wiadomości
Giganty energetyczne planują fuzję i wracają do paliw kopalnych

Według medialnych doniesień Shell rozważa przejęcie BP. Potencjalne rozmowy mają znajdować się w początkowej fazie. Ponadto europejscy giganci wracają do paliw kopalnych, łagodząc cele klimatyczne.

Ostrzeżenie dla mieszkańców. Lasy Państwowe wydały komunikat z ostatniej chwili
Ostrzeżenie dla mieszkańców. Lasy Państwowe wydały komunikat

W ciągu najbliższych dni w rejonie Kluczborka, Brzegu i Rudziniec prowadzone będą opryski lasów w celu ograniczenia populacji chrabąszczy - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Zabiegi zostaną przeprowadzone na obszarze ponad tysiąca hektarów.

Rośnie bezrobocie w strefie euro. Niemcy zaniżają średnią Wiadomości
Rośnie bezrobocie w strefie euro. Niemcy zaniżają średnią

Mimo dobrego startu gospodarki strefy euro w 2025 roku, bezrobocie nieoczekiwanie wzrosło — najwyższe wskaźniki odnotowano w Hiszpanii i Finlandii.

Ten problem dotyka coraz większą liczbę seniorów. Niepokojące statystyki Wiadomości
Ten problem dotyka coraz większą liczbę seniorów. Niepokojące statystyki

Coraz więcej seniorów w naszym kraju żyje w samotności, a codzienność po osiemdziesiątce to często nieustanna cisza, brak kontaktu z innymi ludźmi, wyobcowanie i pogarszające się zdrowie.

Polityk Koalicji 13 grudnia nazwał Karola Nawrockiego na antenie Radia Zet faworytem wyborów gorące
Polityk Koalicji 13 grudnia nazwał Karola Nawrockiego na antenie Radia Zet "faworytem wyborów"

W trakcie rozmowy na antenie Radia Zet poseł Marek Sawicki z PSL nazwał kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego "faworytem" w nadchodzących wyborach prezydenckich.

„Wiedzieliście o tym? Fala komentarzy po zaskakującym wyznaniu w ‘Dzień dobry TVN’” Wiadomości
„Wiedzieliście o tym?" Fala komentarzy po zaskakującym wyznaniu w ‘Dzień dobry TVN’”

Krótki filmik zamieszczony na oficjalnym profilu „Dzień dobry TVN” na Instagramie wzbudził sporo emocji wśród fanów programu. Prowadzący poranne show, Marcin Prokop i Dorota Wellman, jak zwykle z humorem i dystansem do siebie zachęcali widzów do obejrzenia najnowszego odcinka. Tym razem jednak ich wypowiedzi wywołały prawdziwe zaskoczenie.

Znana imigrantka z Pakistanu groziła, że jak dostanie niemiecki paszport wykończy Niemców. Właśnie dostała Wiadomości
Znana imigrantka z Pakistanu groziła, że "jak dostanie niemiecki paszport wykończy Niemców". Właśnie dostała

Ayesha Khan, lewicowa aktywistka z Pakistanu znana z kontrowersyjnych, antyniemieckich wypowiedzi, otrzymała niemiecki paszport podczas ceremonii w Paulskirche.

Taki jest nasz plan. Hansi Flick ogłosił decyzję ws. Szczęsnego z ostatniej chwili
"Taki jest nasz plan". Hansi Flick ogłosił decyzję ws. Szczęsnego

Trener Barcelony Hansi Flick zapowiedział, że Wojciech Szczęsny wróci do bramki na mecze z Interem Mediolan w Lidze Mistrzów i w ligowym El Clasico z Realem Madryt, choć chwalił Marca-Andre ter Stegena za występ w sobotę przeciwko Valladolid.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Moskwa szykuje się do starca w kosmosie? Rosjanie przyspieszyli pracę nad "Kaliną"

Rosjanom tak dojadły salwy ukraińskiej artylerii celowane w oparciu o dane z amerykańskich satelitów wywiadowczych, że gwałtownie przyspieszyli prace nad nowym systemem laserowym "Kalina" budowanym w wojskowym ośrodku Krona w górach północnego Kaukazu. Krona leży niedaleko od wsi Zielenczukskaja, znanej astrofizykom, gdyż nieopodal mieści się Specjalne Obserwatorium Astrofizyczne Rosyjskiej Akademii Nauk. Kto chce niech szuka na Google Earth podając koordynaty 43°43'2"N, 41°13’41”E.
Laser. Ilustracja poglądowa [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Moskwa szykuje się do starca w kosmosie? Rosjanie przyspieszyli pracę nad
Laser. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zadaniem stacjonarnej "Kaliny" jest neutralizacja krążących nad Rosją obcych satelitów obserwacyjnych wspólnie z działającym od jesieni 2019 roku mobilnym laserem oślepiającym Piereswiet. Koncepcja Kaliny powstała na początku stulecia. Rosyjskie ministerstwo obrony zainteresowało się projektem kilka lat później i w kwietniu 2011 roku zaaprobowało jego specyfikację techniczną zaś jesienią podpisało kontrakt z naukowo-przemysłową korporacją “Systemy Instrumentów Precyzyjnych”(NPK SPP), głównym wykonawcą kilku innych projektów w ośrodku Krona.

Zebrane później informacje potwierdzające militarne zastosowanie "Kaliny" w “wojnach gwiezdnych” są znakomitym przykładem białego wywiadu z wykorzystaniem informacji opublikowanych w sieci. Wyszperana w 2014 roku gwarancja bankowa dla programu badawczego wskazywała, że jego celem jest stworzenie systemu “funkcjonalnego tłumienia” satelitarnych “systemów elektro-optycznych przy pomocy laserów i nadawczo-odbiorczych układów optyki adaptacyjnej”. Przekładając żargon techniczny na język codzienny chodziło o system oślepiający satelity obserwujące powierzchnię Ziemi. Kolejną wskazówką była opublikowana w 2017 roku w internecie lista planowanych budowli wojskowych, na której obiekt "Kalina" scharakteryzowano terminem “kompleks bezpieczeństwa kosmicznego”, używanym dotychczas w odniesieniu do przeznaczonego dla lotnictwa antysatelitarnego systemu Burewiestnik.

Więcej szczegółów określających charakter "Kaliny" dostarczyły doroczne sprawozdania firmy NPK SPP, w których tworzony system określano jako „specjalny układ kwantowo-optyczny” lub „system laserowy do walki elektrooptycznej” oraz kryptonimami “kanał 14Ts235” i “30Ż6MK”, co znacznie ułatwiło szperaczom poszukiwania Kaliny w rozlicznych dokumentach.

Świetnym źródłem okazały się prace Aleksandra B. Aleksandrowa, który zanim został zastępcą głównego projektanta w NPK SPP był szefem liczącego się centrum badań nad laserami GLP Raduga we Włodzimierzu. Potwierdzeniem, że "Kalina" ma być zaawansowanym laserem bojowym było odnalezienie informacji, że jej “czołowym projektantem” był do roku 2017 Walerij A. Kufterin, ekspert w dziedzinie laserów, który tak, jak Aleksandrow, pracował wcześniej w centrum Raduga. Doskonałym źródłem wiadomości okazały się również dokumenty przetargowe przedstawiane potencjalnym podwykonawcom NPK SPP. Jeden z nich - pochodzący z 2015 roku -  świadczył, że "Kalina" wyposażona zostanie w zaawansowany teleskop służący do precyzyjnego wycelowania lasera w satelitę wyznaczonego do zneutralizowania. Przetarg ogłoszono na wzniesienie odpowiedniego budynku, w którym zamierzano umieścić teleskop i w dokumentach podano wiele wymiarów i szczegółów technicznych, w tym informację, że ma on być wyposażony w potężny maszt piorunochronu. Wszystkie te dane pomogły później szperaczom w odnalezieniu właściwych budynków na zdjęciach satelitarnych

Według informacji odnalezionych w sieci program "Kalina" miał kłopoty i opóźnienia. Z obrazów Google Earth wynika, że prace budowlane rozpoczęto w sierpniu 2019 roku, ale dopiero rok później widać było zarysy budynków.  Ostatnie zdjęcia, z marca, świadczą jednak, że tempo robót wyraźnie przyspieszyło i widać na nich pokryte śniegiem kopuły kryjące teleskop i laserowy dalmierz (lidar), czyli celownik do wykrywania satelitów i precyzyjnego mierzenia odległości. Trudno ocenić jakie urządzenia już zostały zainstalowane w budynkach, ale można założyć, że budowa "Kaliny" jest mocno zaawansowana. Będzie ona z pewnością uzupełnieniem montowanego na specjalnych pojazdach systemu Pierieswiet będącego już na wyposażeniu rosyjskich wojsk rakietowych. Zadaniem tego systemu jest oślepianie satelitów śledzących ruchy mobilnych wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych. W maju odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy wicepremier Jurij Borysow groził w telewizji Zachodowi, że Rosja “oślepi” wszystkie satelity obserwacyjne “potencjalnego przeciwnika” do wysokości 1500 kilometrów i “wyłączy” je jeśli wlecą nad terytorium Rosji.

 

Moskwa szykuje się do starcia w kosmosie?

Przyspieszenie prac konstrukcyjnych i wyposażeniowych nad systemem "Kalina" świadczy, że Moskwa szykuje się do starcia w kosmosie i zamierza zamknąć niebo nad Rosją dla militarnych, ale także komercyjnych, satelitów prowadzących obserwację optyczną. Systemy Pierieswiet i Kalina nie zagrażają wprawdzie satelitom prowadzącym obserwację radarową, ale rosyjskie siły zbrojne posiadają w swym arsenale mobilne zagłuszarki Krasucha-4 oraz Dywnomorie i chwalą się, że mogą one zniekształcić każdy
sygnał elektroniczny. Ponadto w listopadzie zaprezentowano możliwości kinetycznego systemu antysatelitarnego Nudol niszcząc starego i nieczynnego od lat satelitę z sowieckich czasów. Demonstracyjna eksplozja wyprodukowała potężną chmurę szczątków i drobnych odłamków tworząc na wiele lat strefę groźną dla wszelkich satelitów poruszających się po niskich orbitach. Ale kto by tam na Kremlu dbał o ochronę kosmicznego środowiska. Kosmos jest duży a jeśli się boją, to mogą nie latać.

Zainteresowanych szczegółami technicznymi, zdjęciami i rysunkami odsyłam do raportu opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez portal The Space Review https://www.thespacereview.com/article/4416/1



 

Polecane
Emerytury
Stażowe