Nowy ambasador Niemiec: Niemcy nie zawsze były dobrym sąsiadem dla Polski

Niemcy nie zawsze były dobrym sąsiadem dla Polski; pamięć o czasach, kiedy Niemcy sprowadziły śmierć i cierpienie na ten kraj powinny być przestrogą w pracy na rzecz lepszej przyszłości i sąsiedztwa w silnej i zjednoczonej Europie - zapowiedział w mediach społecznościowych nowy ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
Thomas Bagger Nowy ambasador Niemiec: Niemcy nie zawsze były dobrym sąsiadem dla Polski
Thomas Bagger / Screen YT Darthmouth

Bagger w środę złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Na swoim profilu na Twitterze opublikował nagranie w związku z objęciem funkcji ambasadora RFN w Warszawie.

"Cieszę się, że w nadchodzących latach będę mógł reprezentować Niemcy w Polsce. Polska jest naszym sojusznikiem w NATO, bliskim partnerem w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim naszym sąsiadem" - mówi na nagraniu dyplomata.

Jak podkreślił, "nie ulega wątpliwości, że Niemcy nie zawsze były dobrym sąsiadem dla Polski". Uważam, że moim zadaniem i obowiązkiem jest zachowanie pamięci o ciemnych rozdziałach naszej historii, kiedy Niemcy sprowadziły śmierć i straszliwe cierpienie na ten kraj. Ta pamięć powinna być dla nas nieustanną przestrogą w pracy na rzecz lepszej przyszłości i dobrego sąsiedztwa Niemców i Polaków" - oświadczył.

Bagger zapowiedział również, że będzie dbał o dalszy rozwój relacji polsko-niemieckich. "Barbarzyńska wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazuje, jak ważna jest solidarność i wspólnota. Chcemy być dobrymi sąsiadami w zjednoczonej i silnej Europie, w Europie wolnej i zdolnej do obrony" - stwierdził.

Dyplomata ocenił, że niemiecki "punkt zwrotny", który "nastąpił w wyniku napaści Rosji, stwarza też szanse dla jeszcze bliższej i bardziej intensywnej współpracy między Niemcami i Polską".

"Mam głęboki szacunek dla polskiego społeczeństwa. To, jak Polacy otworzyli swoje domy dla ukraińskich uchodźców, jest wspaniałym przykładem ich człowieczeństwa. Tak jak ruch +Solidarności+ w latach osiemdziesiątych stał się na całym świecie symbolem tęsknoty i dążenia do wolności, tak również dzisiaj Polska jest inspiracją dla wielu ludzi, w tym w Niemczech" - dodał Bagger.

Bagger zastąpił na stanowisku Arndta Freytaga von Loringhovena, który pełnił funkcję ambasadora RFN w Warszawie od września 2020 r.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ godl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe