Premier Beata Szydło: Metropolia śląska staje się faktem

Prezes Rady Ministrów podpisała rozporządzenia w sprawie utworzenia w województwie śląskim związku metropolitalnego. "To rozporządzenie będzie ostatecznym momentem tworzenia metropolii dla obszarów Górnego Śląska i Zagłębia" – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości.
P. Tracz/KPRM Premier Beata Szydło: Metropolia śląska staje się faktem
P. Tracz/KPRM / premier.gov.pl
Premier Beata Szydło podkreśliła, że utworzenie metropolii było jednym z zobowiązań, które PiS podjęło jeszcze w kampanii wyborczej. Dodała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości kieruje się w swoich pracach tymi oczekiwaniami, które stawiają przed nim zwykli ludzie, obywatele.
 

My mówimy o zrównoważonym rozwoju. Chcemy, żeby każdy region, każda część Polski, miała na to taką samą szansę. Chcemy, by były spełnione oczekiwania mieszkańców i by został zagospodarowany potencjał drzemiący w poszczególnych regionach


–  podkreśliła Beata Szydło.

Jak zaznaczyła premier, Polska jest jedna i trzeba tworzyć dla niej i dla każdego regionu jak najlepsze warunki rozwoju, wykorzystując potencjał w poszczególnych województwach, gminach i powiatach. 
 

W obszarze tej nowoutworzonej metropolii będą mogły ze sobą nie tylko współpracować i wykorzystać wzajemne atuty, wzajemnie się wspierając, ale także tworzyć nową jakość rozwoju gospodarczego


– oświadczyła szefowa rządu.
 

Cały czas zastanawialiśmy się w gronie ekspertów, ministrów, samorządowców, co może dać nie tylko rekompensatę, ale też być motorem rozwoju i wykorzystania potencjału tego regionu. To rozporządzenie daje taką szansę


– podkreśliła premier.

Dodała, że dla tego regionu Polski jest to niezwykle ważny dokument:
 

Dla tej części Śląska jest to niezwykle istotne. To region szczególny ze względu na swoje silne uprzemysłowienie, a potem - w wyniku zmian transformacji gospodarczej – silną degradację.


- podkreśliła.

Premier stwierdziła także, iż liczy na to, że potencjalny rozwój metropolii będzie pozytywnie wpływał na rozwój gospodarki w całym kraju i stanie się ważną częścią strategii gospodarczej realizowanej przez obecny rząd.

Ustawa o związku metropolitalnym w woj. śląskim z 9 marca br. została podpisana przez prezydenta 4 kwietnia br. Po spełnieniu wszystkich przewidzianych ustawą wymogów metropolia powstanie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dniem 1 lipca 2017 r., i zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. Metropolia to duże miasto, które stanowi centrum gospodarcze i kulturalne większego obszaru.
 
źródło: premier.gov.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe