Eksperci alarmują: Niemcy mogły zaproponować Rosji nowy układ ws. gazu

Jak donosi ośrodek Eurointelligence, Niemcy chcąc zakończyć kryzys energetyczny mogły zaproponować Rosji nowy układ o dostawach gazu. Nasi sąsiedzi nie chcą rezygnować z modelu gospodarki, który jest zależny od tego paliwa.
Niemcy mogły zaproponować Rosji nowy układ  Eksperci alarmują: Niemcy mogły zaproponować Rosji nowy układ ws. gazu
Niemcy mogły zaproponować Rosji nowy układ / CC BY 4.0, kremlin.ru


W ocenie analityków z tego ośrodka Rosjanie działają w przemyślany sposób wykorzystując pozycję monopolisty. Tymczasem Europa nie ma zbyt wiele możliwości wyjścia z tej sytuacji. Rosjanie mogą więc dyktować warunki, chociażby podnosząc ceny. 

– To rzadka sytuacja, w której monopolista ma powód, by podnosić cenę surowca praktycznie w nieskończoność – przekazano.

Eurointelligence zastanawia się, czy Niemcy byłyby w stanie obiecać Rosjanom podpisanie nowej umowy, po to, by utrzymać dostawy przez Nord Stream 1.

Jeżeli taki układ wszedłby w życie to z pewnością byłby trzymany w tajemnicy. Taka decyzja mogłaby przyczynić się do zakończenia kryzysu koalicyjnego w Niemczech.

– Jeśli gaz cudownie wróci do Nord Stream 1 po przerwie technicznej, będzie jasne, że Putin otrzymał żelazne gwarancje od niemieckich przyjaciół – napisano w Eurointelligence.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe