„1000 czołgów K2, wspólny czołg K3 z Koreą”. Zapnijcie pasy. Agencja Uzbrojenia ujawnia nowe informacje nt. koreańskiego kontraktu

Kiedy, jak pisaliśmy kilka dni temu, japoński portal branżowy grandfleet.info podał sensacyjną informację o ogromnym kontrakcie na dostawy uzbrojenia, który Polska ma podpisać z koreańskim przemysłem, już brzmiało to sensacyjnie.
Czołg K-2 Black Panther „1000 czołgów K2, wspólny czołg K3 z Koreą”. Zapnijcie pasy. Agencja Uzbrojenia ujawnia nowe informacje nt. koreańskiego kontraktu
Czołg K-2 Black Panther / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Simta

Japoński portal podawał, że Korea Południowa ma podpisać z Polską wstępną umowę na produkcję i sprzedaż 580 czołgów K2 (180 K@ plus 400 K2PL) i 48 samolotów FA-50 pod koniec tego miesiąca. Pisaliśmy o tym kilka dni temu.

Teraz na kanale blogera zajmującego się wojskowością Jarosława Wolskiego rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek ujawnił nowe sensacyjne informacje na temat kontraktu.

Zapowiedziane już pozyskanie używanych amerykańskich czołgów M1A1 SA Abrams w liczbie 116 szt. (dwóch batalionów) ma zakończyć się dostawami w latach 2023-2024. (…)

K2: 180 szt. (3 bataliony) nowo wyprodukowanych czołgów, dostarczonych z Korei Południowej w latach 2022-2025 za czołgi T-72 i PT-91 przekazane Ukrainie.  Po 2026 roku czołgi te mają zostać zmodernizowane do wersji K2PL.

K2PL: 820 szt. (14 batalionów) dostosowanych do polskich wymagań czołgów K2, których dostawy mają się rozpocząć od 2026 roku. Czołgi te mają być produkowane w nowej fabryce zbudowanej w Polsce i częściowo w Korei Południowej. (…)

K3PL (nazwa umowna): nowy przyszłościowy czołg polsko-koreański opracowany na bazie czołgu K2PL, który będzie produkowany w Polsce i Korei Południowej

relacjonuje Dziennik Zbrojny

Nie mniej imponująco prezentuje się część kontraktu dotycząca armatohaubic:

K9A1: 48 szt. (2 dywizjony) w większości nowo wyprodukowanych AHS, dostarczonych z Korei Południowej w latach 2022-2023 (w tym 18 szt. w 2022 roku) za AHS Krab przekazane Ukrainie. (…)

K9PL: 624 szt. (26 dywizjonów) spolonizowana wersja AHS K9A2 wyposażona m.in. w system kierowania i dowodzenia TOPAZ. Pierwsze transze zostaną wyprodukowane prawdopodobnie jeszcze na bazie AHS.

K9A1, ale kolejne mają już bazować na wersji K9A2. Dostawy tej wersji mają się rozpocząć od 2024 roku i będą to AHS wyprodukowane w Korei Południowej. Od 2026 roku ma się rozpocząć produkcja AHS K9PL w nowej fabryce zbudowanej w Polsce. Od tego momentu dostawy będą realizowane zarówno z polskiej, jak i koreańskiej linii produkcyjnej.  

K9PLA3 (nazwa umowna, AHS nowej generacji, „Krab 2”): nowa przyszłościowa AHS polsko-koreańska opracowana na podstawie prac badawczo-rozwojowych rozpoczętych w latach 2025-2026, na bazie doświadczeń z AHS K9PL i AHS Krab. Wersja ta ma być produkowana w Polsce i Korei Południowej

– pisze Dziennik Zbrojny.

Według informacji rzecznika AU podstawowym bojowym wozem piechoty ma być polski, produkowany przez Hutę Stalowa Wola „Borsuk” w ilości 1000, a nawet 1400 sztuk, ale rozpatrywane jest również pozyskanie w dalszej perspektywie cięższych koreańskich wozów BWP AS21 Redback z zamontowaną na nich polską wieżą ZSSW-30.

Z kolei w związku ze zbliżaniem się daty wygaśnięcia licencji na produkcję w Polsce „Rosomaka” prowadzone są z Koreą rozmowy na temat pozyskania licencji na produkcję koreańskiego Kołowego Transportera Opancerzonego.

Odnośnie do artylerii rakietowej obok planowanego zamówienia na polskie „Langusty” i zapytania o możliwość zakupu 500 amerykańskich wyrzutni HIMARS prowadzone są również rozmowy na temat możliwości pozyskania koreańskich rozwiązań.

Jak wcześniej pisaliśmy, prowadzone są również rozmowy w celu nabycia 48 sztuk koreańskich szkolno-bojowych samolotów FA-50, ale również w kwestii możliwości pozyskania w przyszłości pełnych wersji nowych koreańskich samolotów KF21 Boromae.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe