78. rocznica Rzezi Woli. Masowe mordy mieszkańców Warszawy

„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – taki rozkaz wydał Hitler po wybuchu Powstania Warszawskiego.
Rzeź mieszkańców Woli 78. rocznica Rzezi Woli. Masowe mordy mieszkańców Warszawy
Rzeź mieszkańców Woli / Zrzut ekranu z kanału YouTube / Patryk Jaki

W dniach 5–7 sierpnia 1944 roku z rąk Niemców zginęło od 40 do 60 tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli. Na rozkaz Hitlera dokonywano mordów w celu „oczyszczenia Warszawy z ludności cywilnej”.

– Rzeź Woli była największą jednostkową zbrodnią na ludności cywilnej podczas niemieckiej okupacji. Od początku chciano zacierać jej ślady – powiedziała prof. Wanda Jarząbek z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Rzeź Woli to okrutna zbrodnia, którą popełnili Niemcy po wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku.

Nie oszacowano dokładnie, ilu cywilów wówczas zginęło. Nie oszczędzano nikogo. Zarówno dzieci, kobiety, jak i mężczyźni byli paleni żywcem i rozstrzeliwani. Nie brakowało również gwałtów. Skala okrucieństwa była po prostu wstrząsająca.

Następnie sprawcy stworzyli Verbrennungskommando, po to, by ukryć swoje zbrodnie.

Polscy mężczyźni, którzy zostali siłą wcieleni do tej pracy, musieli palić tysiące zwłok. Kiedy już skończyli, ponieśli śmierć.

– Rzeź Woli wynikała z konsekwencji polityki wobec ziem polskich i traktowania Polaków jako rasy niższej – dodała prof. Wanda Jarząbek.

 5.08.1944 to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Warszawy. Tego dnia rozpoczęła się Rzeź Woli – masowa eksterminacja mieszkańców Warszawy, w wyniku której zamordowano ok. 40 tys. osób. Niemcy zabijają bez względu na wiek i płeć. Mordują małe dzieci i ciężarne kobiety – czytamy na profilu MuzeumPowstania1944. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe