„Stała się organizacją o nieoczekiwanym wpływie”. Założyciel Amnesty International w Sztokholmie rezygnuje z członkostwa

Pisarz i członek Akademii Szwedzkiej Per Waestberg zrezygnował z członkostwa w Amnesty International w Sztokholmie, oddziału, który założył w latach 60. Powodem jest kontrowersyjny raport tej organizacji, zarzucający ukraińskiemu wojsku m.in. łamanie prawa konfliktów zbrojnych.
Per Waestberg „Stała się organizacją o nieoczekiwanym wpływie”. Założyciel Amnesty International w Sztokholmie rezygnuje z członkostwa
Per Waestberg / Wikipedia - Jan Ainali/ CC BY-SA 3.0

Waestberg w środę na łamach dziennika „Svenska Dagbladet” podkreślił, że „Amnesty International, początkowo działająca na rzecz wolności więźniów politycznych, z czasem rozszerzyła swój mandat, stając się organizacją o nieoczekiwanym wpływie”.

„Z przykrością po 60 latach rezygnuję z członkostwa z powodu oświadczenia organizacji w sprawie Ukrainy” – poinformował Waestberg.

Zarząd szwedzkiego oddziału Amnesty International poparł tezy budzącego kontrowersje raportu, w którym zarzucono ukraińskiemu wojsku łamanie prawa konfliktów zbrojnych i działanie na szkodę ludności cywilnej.

Per Waestberg jest znanym szwedzkim pisarzem, felietonistą „Svenska Dagbladet” oraz członkiem przyznającej literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej. W 2019 roku wygłosił laudację na cześć Olgi Tokarczuk podczas ceremonii wręczania jej medalu oraz dyplomu noblowskiego w Sztokholmie.

Po publikacji raportu Amnesty International na znak protestu organizację opuściła szefowa jej ukraińskiego biura Oksana Pokalczuk. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe