Niespodzianka w USA. Inflacja w lipcu niższa od oczekiwań ekonomistów

Inflacja w USA liczona rok do roku spadła do 8,5 proc. w lipcu. To głębszy spadek, niż spodziewali się analitycy, którzy przewidywali, że odczyt wyniesie 8,7 proc.
 Niespodzianka w USA. Inflacja w lipcu niższa od oczekiwań ekonomistów
/ fot. Pexels

Przypomnijmy, że w czerwcu inflacja wyniosła rekordowy od ponad 40 lat wynik – 9,1 proc. rok do roku. W lipcu ekonomiści oczekiwali spowolnienia, ale ich prognozy wskazywały na poziom 8,7 proc.

O godz. 14.30 z USA spłynęły dane, które wskazały na 8,5 proc., co spowodowało spory optymizm na rynku akcji.

Dane za lipiec przywróciły rynkowi nadzieje na to, że Fed stanie się bardziej gołębi w swoich działaniach i podniesie stopy procentowe o 50 pb, a nie o 75 pb, jak przewidywano jeszcze przed środowym odczytem.

„Potężne cofnięcie na krzywej w USA po danych o inflacji, które w końcu okazały się niższe od oczekiwań (-0,2 pkt proc. zarówno CPI, jak i miernik bazowy). Wygląda na to, że szczyt inflacji za oceanem wreszcie jest za nami” – piszą w mediach społecznościowych analitycy mBanku.

„Poza energią, znaczny spadek zanotowaliśmy w przypadku biletów lotniczych (-7,8%). Pytanie otwarte jak głęboko możemy się cofnąć na tej kategorii. Umiarkowane minusiki również w przypadku odzieży i używanych aut” – dodają.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe