Die Welt: Polska ma potencjał by zająć miejsce obok Niemiec i Francji. Jest silna jak nigdy, ale "budzi wątpliwości"

- Wraz z atakiem Rosji na Ukrainę Polska awansowała na pozycję kluczowego kraju dla Europy. Ale działania Warszawy stawiają Unię Europejską przed dylematem - pisze Die Welt, a cytuje polskojęzyczna wersja Deustche Welle pt. "Die Welt: Polska – lider budzący wątpliwości"
Warszawa. Wschód słońca Die Welt: Polska ma potencjał by zająć miejsce obok Niemiec i Francji. Jest silna jak nigdy, ale
Warszawa. Wschód słońca / Pixabay.com

Według cydowanego przez DW Die Welt "Polska – kraj z 38 milionami mieszkańców i rosnącą w siłę armią, która wedle planów ma w przyszłości dysponować największą liczbą żołnierzy w Europie – ma zabezpieczać wschodnią flankę NATO".

Cytowany dyrektor warszawskiego biura ośrodka German Marshall Fund Michał Baranowski ocenia, że Polska stała się centralnym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie w sprawach polityki bezpieczeństwa.

- Także gospodarka Polski rozwija się dynamicznie (…). Kraj jest też już prawie energetycznie niezależny od Rosji, posiada terminal LNG na wybrzeżu Bałtyku, jeszcze w tym roku otworzy gazociąg, który ma transportować gaz z Norwegii do Europy Środkowej, poza tym wchodzi w energetykę atomową

(...)

Wojsko jest, obok gospodarki, polską walutą wpływu. Bo jeśli agresywna Rosja na stałe będzie stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy (...) Polska ma przez to potencjał, by zająć miejsce obok kluczowych krajów UE, czyli Niemiec i Francji

- pisze Die Welt zaznaczając, że nie pozostanie to bez wpływu na międzynarodową pozycję Polski.

Polska już jest liderem takich inicjatyw jak Grupa Wyszehradzka czy Trójmorze.

 

"Wątpliwości"

I tylko, wg. niemieckiego medium "Komisja Europejska wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie, jaką rolę powinna odgrywać Polska w Unii Polska". A wg. autora publikacji "Bruksela obchodzi się z Warszawą łagodniej niż choćby z Budapesztem"

Instytucje Unii Europejskiej prowadzą z Polską rodzaj wojny, usiłując ją wg. słów niemieckiej wiceprzewodniczącej PE Katariny Barley - zagłodzić.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe