Nieoficjalnie. Wg. niemieckich mediów Jourova pokłóciła się z von der Leyen o Europę Środkową

Jak donosi "Der Spiegel" relacje między szefową i wiceszefową KE pozostawiają wiele do życzenia. Przyczyną napięć ma być postawa Jourovej wobec naszej części Europy.
 Nieoficjalnie. Wg. niemieckich mediów Jourova pokłóciła się z von der Leyen o Europę Środkową
/ CC BY 2.0, Foto: Rijksoverheid/Valerie Kuypers

– Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova miała poprawić relacje Brukseli z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, jednak jej działania przyniosły odwrotny skutek i uczyniły ją przeciwniczką Ursuli von der Leyen – przekazał "Der Spiegel".

Do sprawy odniósł się niemiecki dziennikarz Ralf Neukirch, który napisał:

– 58-letnia Czeszka jest wiceprzewodniczącą KE, odpowiedzialną między innymi za praworządność. W jej działalności chodzi nie tylko o wartości, lecz także o bardzo dużo pieniędzy. Potrafi być zdeterminowana, co na własnej skórze odczuł premier Węgier Viktor Orban. Problemy mają z nią nie tylko szefowie państw i rządów poszczególnych krajów, lecz także sama szefowa KE Ursula von der Leyen.

 

Jourova pokłóciła się z von der Leyen?

Autor jest zdania, że "w walce z nasilającymi się tendencjami autorytarnymi w Polsce i na Węgrzech, Jourova reprezentuje bardziej jednoznaczne i twarde stanowisko niż von der Leyen".

– Nominacja Czeszki była pomyślana jako gest dobrej woli wobec krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak Jourova nie jest nastawiona na odprężenie. To ona złożyła wniosek o kary finansowe dla Polski i forsowała postępowanie o naruszenie traktatów – poinformowano.

Ralf Neukirch ocenił, że von der Leyen w kwestii praworządności dąży do kompromisu. 

– Sukces Planu Odbudowy może być początkiem nowego systemu finansowania UE, co oznaczałoby więcej władzy dla Brukseli. Wojna z Ukrainą jest z punktu widzenia von der Leyen dobrą okazją do wyjścia polskiemu rządowi naprzeciw – podkreślił niemiecki dziennikarz.

 

Komentarz Jacka Saryusz-Wolskiego

Nie ma tak żeby komisarz prowadził politykę wbrew woli i wiedzy przewodnicząca KE von der Leyen, zwłaszcza ktoś tak pozbawiony polit samodzielności jak Vera Jourova

Szukają naiwnych, dla rozgrywania i oszukiwania PL starą metodą gry w złego i dobrego policjanta.

- komentuje Jacek Saryusz-Wolski


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe