Szeregowi członkowie SPD nie chcą Schroedera. Zaskarżą decyzję o jego pozostaniu w partii

Kilka lokalnych i okręgów oddziałów Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) z całego kraju zamierza odwołać się od decyzji partyjnej komisji arbitrażowej, która na początku sierpnia uznała, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder może pozostać członkiem ugrupowania mimo bliskich kontaktów z Putinem i zaangażowania w projekty rosyjskich koncernów energetycznych - pisze w sobotę dziennik "Rheinische Post".
Gerhard Schroeder Szeregowi członkowie SPD nie chcą Schroedera. Zaskarżą decyzję o jego pozostaniu w partii
Gerhard Schroeder / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Olaf Kosinsky

8 sierpnia komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze zdecydowała, że były kanclerz nie zostanie wyrzucony z partii i nie zostanie ukarany naganą.

Spośród 17 lokalnych i okręgowych oddziałów SPD z całych Niemiec, które doprowadziły do wszczęcia postępowania wobec Schroedera, co najmniej sześć chce się odwołać od tamtej decyzji lub już to zrobiło - informuje "Rheinische Post", powołując się na ankietę wśród działaczy partii. Według gazety cztery z pozostałych 11 oddziałów zrezygnowały z odwołania, a pozostałe nie podjęły jeszcze decyzji.

"Interpretujemy wypowiedzi byłego kanclerza Schroedera zupełnie inaczej niż komisja arbitrażowa. Dlatego uważamy, że należy udać się do wyższej instancji - powiedział gazecie Daniel Muehlenfeld, przewodniczący oddziału w Muelheim. Z kolei Pierre Orthen z oddziału w Leutenbach podkreślił: "Życzyliśmy sobie innego wyniku postępowania. Zachowanie Gerharda Schroedera szkodzi partii".

Przewodniczący lokalnego oddziału SPD w Bad Zwischenahn Dirk Hinrichs oświadczył, że "naszym wnioskiem o wydalenie Gerharda Schroedera z partii jako szeregowi członkowie wyraźnie pokazaliśmy, że uważamy zachowanie Schroedera za naganne i haniebne oraz że w żaden sposób nie da się go pogodzić z wartościami SPD".

Jak informuje "Rheinische Post”, powołując się na źródła w odpowiedzialnym za tę decyzję okręgu SPD w Hanowerze, rozstrzygnięcie, czy lokalne oddziały złożyły odwołanie w odpowiedniej formie i terminie oraz czy postępowanie przeciwko byłemu kanclerzowi może być kontynuowane, spodziewane jest pod koniec przyszłego tygodnia.(PAP)

mma/ akl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe