Tajemniczy pył ze wschodu nad Polską. Alerty RCB: „Zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu”

Do wschodniej Polski we wtorek 23 sierpnia zaczął docierać niezidentyfikowany pył. W związku z powyższym użytkownicy telefonów komórkowych w Chełmie otrzymali alert RCB, który przestrzegał przed złą jakością powietrza. Skąd się wzięła tajemnicza chmura pyłu i czy stanowi poważne zagrożenie?
zdjęcie poglądowe Tajemniczy pył ze wschodu nad Polską. Alerty RCB: „Zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu”
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Drażniący pył nad Polską

Olbrzymie ilości tajemniczego pyłu dotarły do wschodniej Polski we wtorek rano. W ciągu paru godzin normy jakości powietrza zostały wielokrotnie przekroczone – w Chełmie (woj. lubelskie) pomiędzy porankiem a południem stężenie pyłu PM10 zwiększyło się aż siedmiokrotnie, przekraczając normę o 300 proc.! Portal twojapogoda.pl informował, że w powietrzu dało się wyczuć drażniącą oczy, nos i gardło spaleniznę, a widoczność znacząco się zmniejszyła.

Mieszkańcy Chełma otrzymali alert RCB, który polecał zrezygnowanie ze spacerów na świeżym powietrzu, uprawiania sportów na zewnątrz, a także zalecał ograniczenie wietrzenia pomieszczeń.

Skąd się wziął pył?

Wszystko wskazuje na to, że pył dotarł aż ze stepów Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu oraz rejonu Morza Kaspijskiego, gdzie szalały masywne zamiecie pyłowe, wcześniej docierające też z Półwyspu Arabskiego. Taki wniosek wysnuto po analizie zdjęć satelitarnych z ostatnich dni – informuje twojapogoda.pl. Podano, że pył niestety połączył się z dymem wydobywającym się z licznych pożarów obszarów rolniczych na południu Rosji i na Ukrainie, gdzie o tej porze roku oczyszcza się glebę z chwastów i szkodników. 

„Ten prymitywny i degradujący glebę proceder jest tam praktykowany od pokoleń” – informuje portal. 

Niestety, w najbliższych dniach pył dalej będzie uprzykrzał życie mieszkańcom Polski. Z czasem na szczęście będzie go coraz mniej – opadnie na ziemię wraz z opadami deszczu, a także zacznie się rozwiewać.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe