„Panie Sikorski, niech się pan tak nie martwi…” Rzecznik rządu odpowiada Sikorskiemu

– Dlatego, panie pośle Sikorski, niech się pan tak nie martwi naprawdę o tych, którzy nie mogą przyjechać na wakacje do Grecji z Rosji, tylko niech się martwi pan bardziej o to, co się dzieje na Ukrainie – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Piotr Muller „Panie Sikorski, niech się pan tak nie martwi…” Rzecznik rządu odpowiada Sikorskiemu
Piotr Muller / fot. PAP/Albert Zawada

Do Brukseli wpłynął oficjalny wniosek o zakaz wydawania turystycznych wiz Schengen dla obywateli Rosji. Złożyło go kilka krajów Unii Europejskiej. Piotr Wawrzyk zapewnił, że Polska popiera pomysł rozszerzenia pakietu sankcji nakładanych przez UE na Rosję. Wiceminister spraw zagranicznych przyznał jednak, że wśród państw członkowskich nie ma w tej sprawie zgody – sprzeciw mają zgłaszać m.in. Francja, Niemcy oraz Holandia.

Radosław Sikorski podkreślił, że jest przeciwny wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz Rosjanom. Zdaniem polityka Koalicji Obywatelskiej „decydując się na taki krok, światowi przywódcy pokażą tym Rosjanom, którzy sprzeciwiają się polityce Kremla, że mają ich w nosie, a sam Władimir Putin otrzyma kolejny argument na potwierdzenie swoich tez o rusofobii Zachodu”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec z wizami dla Rosjan? Radosław Sikorski się nie zgadza

Müller odpowiada Sikorskiemu

Na słowa byłego szefa resortu spraw zagranicznych postanowił zareagować podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, który podkreślił, że Polska już od jakiegoś czasu nie wydaje wiz turystycznych dla Rosjan. Dodał również, że Polska „jest za tym, aby generalnie ten zakaz był szeroki” i obejmował także inne rodzaje wiz turystycznych. Powiedział, że nie przekonują go argumenty, które podnosi Radosław Sikorski.

– Jeżeli są tam osoby, które są przeciwko reżimowi i faktycznie tego typu krzywda mogłaby im się dziać, to zawsze mogą ubiegać się w UE o azyl, i takie osoby, które są ofiarami działań politycznych, są objęte zupełnie inną procedurą – stwierdził Müller.

Skierował także swoje słowa bezpośrednio do Sikorskiego: – Dlatego, panie pośle Sikorski, niech się pan tak nie martwi naprawdę o tych, którzy nie mogą przyjechać na wakacje do Grecji z Rosji, tylko niech się martwi pan bardziej o to, co się dzieje na Ukrainie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe