Melnyk: „Merkel mogłaby odegrać rolę w mediacjach między Kijowem a Moskwą. Putin ją szanuje”

Kończący misję ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyobraża sobie rolę mediatora dla byłej kanclerz Angeli Merkel między Kijowem a Władimirem Putinem w pewnym momencie wojny, ale „jeszcze nie teraz”. – Putin, mam wrażenie, nadal szanuje panią Merkel – oświadczył Melnyk w środowym wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel”.
 Melnyk: „Merkel mogłaby odegrać rolę w mediacjach między Kijowem a Moskwą. Putin ją szanuje”
/ Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Angela Merkel mediatorem między Rosją i Ukrainą?

Andrij Melnyk pytany, czy Niemcy mogą kiedyś odegrać rolę mediatora między Rosją i Ukrainą, ambasador odparł: "Oczywiście, że tak! Dlaczego nie?".

"Myślę, że pani Merkel, gdyby tylko chciała, mogłaby odegrać pewną rolę w pewnym momencie wojny - jeszcze nie teraz. Putin, mam wrażenie, nadal szanuje panią Merkel. Dlatego pani Merkel mogłaby wnieść swój wkład w momencie, gdy Putin szukałby strategii wyjścia" - powiedział ambasador.

"Wiem, że wielu na Ukrainie wzdryga się na nazwisko Merkel i obawia się nowej edycji porozumienia mińskiego 2.0" - podkreślił. Ale jeśli chodzi o zakończenie "tej barbarzyńskiej wojny, nie należy zapominać o opcji Merkel. Mam nadzieję, że pani Merkel również tak to widzi. Myślę, że szkoda by było, gdyby całkowicie wycofała się z polityki".

Zdaniem Melnyka na Merkel "nadal ciąży ogromna odpowiedzialność za nasz kraj. Nawiasem mówiąc, byłaby to nowa szansa dla pani Merkel na naprawienie swoich fatalnych błędów w relacjach z Rosją i tym samym przejście do historii".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe