"Słowacja ma silnych przyjaciół". Premier Słowacji podziękował Polsce i Czechom

Premier Słowacji Eduard Heger podziękował w niedzielę Czechom i Polsce za ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej do czasu dostarczenia do ich kraju myśliwców F-16. Na portalu społecznościowym podkreślił wzajemne relacje partnerskie z dwoma krajami.
/ YouTube/Screen/Premier Słowacji

Cechy i Polska potwierdziły tym krokiem, że Słowacja ma silnych przyjaciół i wsparcie w swoich sąsiadach - ocenił Heger. „W czasie, gdy Ukraina stoi w obliczu brutalnej inwazji rosyjskiej, ważne jest, aby nasze niebo było bezpieczne. Za to należą się im moje wielkie podziękowania" – napisał premier.

Podziękował też ministrowi obrony Jarosławowi Nad'owi i jego zespołowi. "W stosunkowo krótkim czasie, właśnie pod kierownictwem Jara Nad'a, nasza obronność została wreszcie doprowadzona do stanu, w jakim nie była od wielu dekad" - zauważył.

Porozumienie o wspólnej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej podpisali w sobotę szefowie resortów obrony Słowacji, Czech i Polski, Nad’, Jana Czernochova i Mariusz Błaszczak. Pierwsze myśliwce F-16 mają trafić na Słowację w 2024 roku, zastępując uziemione myśliwce MiG-29.

Nad’ wielokrotnie wskazywał na problemy z funkcjonowaniem sowieckich samolotów z punktu widzenia technicznego, polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa, ale także z punktu widzenia dostępności przeszkolonych pilotów. Nie wykluczył przekazania myśliwców Ukrainę, ale warunkiem jest rekompensata finansowa lub nowe uzbrojenie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe