Pieniądze za praworządność? Olaf Scholz zabrał w tej sprawie głos

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przemawiał na Uniwersytecie Karola w Pradze. Niemiecki polityk odniósł się między innymi do kwestii dotyczącej uzależnienia wypłat od dotrzymania standardów praworządności wewnątrz Unii Europejskiej.
 Pieniądze za praworządność? Olaf Scholz zabrał w tej sprawie głos
/ Olaf Scholz/Pixabay.com

Kwestia blokady wypłat środków pochodzących z Unii Europejskiej jest szczególnie dobrze znanym tematem dla polskich władz. Warszawa do tej pory nie otrzymała środków z KPO. Bruksela brak uruchomienia pieniędzy tłumaczy brakiem spełnienia przez Polskę wymaganych warunków ujętych w "kamieniach milowych".

Z kolei w trakcie swojego przemówienia na Uniwersytecie Karola w Pradze głos na temat uzależnienia wypłat środków z UE od dotrzymania standardów praworządności wewnątrz Unii Europejskiej zabrał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Lider niemieckiego rządu mówił o konieczności wprowadzenia reform w europejskiej wspólnocie.

Zdaniem Scholza państwa UE muszą doprowadzić do porozumienia w sprawie praworządności. Jego zdaniem przyczyną sporu są sprawy sądownictwa, politykifiskalnej i praw osób LGBT.

Scholz o wypłacie unijnych środków

– Sensowne wydaje się także uzależnienie wypłat od dotrzymania standardów praworządności, tak jak uczyniliśmy to w przypadku ram finansowych (UE) 2021-2027 i Funduszem Odbudowy po korona-kryzysie – mówił Scholz.

Niemiecki polityk podkreślał także w trakcie swojego przemówienia, że większość państw Unii Europejskiej chciałoby, aby UE stanęła w obronie wartości demokratycznych, lecz takie rozwiązanie mają blokować aktualnie obowiązujące wewnątrz wspólnoty przepisy.

– Do tych możliwości należy procedura praworządności wg artykułu 7. Także tu musimy uwolnić się od możliwości blokady – tłumaczył.

Do pomysłu Scholza za pośrednictwem Twittera odniósł się Jacek Saryusz-Wolski.

Kanclerz Niemiec, które sprowadziły tyle nieszczęść na UE,kryzysy imigracyjny, energetyczny, rosyjską wojnę, pukając w dno od spodu,po kompletnej utracie wiarygodności, jak gdyby nigdy nic proponuje zmiany ustrojowe UE,
które dadzą Niemcom więcej władzy - napisał europoseł.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe