Szef unijnej dyplomacji: Sytuacja na Ukrainie nie ulega poprawie

Szef dyplomacji UE Josep Borrell, który przewodniczy nieformalnemu posiedzeniu ministrów obrony państw unijnych w Pradze, powiedział we wtorek, że sytuacja na Ukrainie nie ulega poprawie w związku z rosyjską inwazją. – Ukraina potrzebuje naszego wsparcia, a my będziemy go udzielać – zapewnił.
 Szef unijnej dyplomacji: Sytuacja na Ukrainie nie ulega poprawie
/ pixabay.com/Ukraina

Borrell poinformował, że ministrowie będą dyskutować o pomyśle uruchomienia unijnej misji szkoleniowej dla armii ukraińskiej. W części spotkania będzie uczestniczył online minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Z Polski w obradach ma uczestniczyć wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Kwestia wojny na Ukrainie „to jest dla mnie najważniejsza część spotkania” - powiedział Borrell i dodał, że w Pradze będzie także dyskutowany problem pobudzenia europejskiego przemysłu obronnego. Szef unijnej dyplomacji ocenił, że zapasy uzbrojenia są w krajach UE na wyczerpaniu. Podkreślił jednak, że praskie spotkanie ma charakter nieformalny i ministrowie nie podejmują żadnych decyzji, ale mogą dojść do ogólnego porozumienia politycznego.

Minister obrony Czech, które przewodniczą w tym półroczu pracom Unii Europejskiej, Jana Czernochova powiedziała przed rozpoczęciem spotkania, że tematem będzie także sytuacja w Afryce i w „innych miejscach, które Rosja próbuje zdestabilizować”. W kontekście Afryki ministrowie omówią przyszłość misji szkoleniowej w Mali i dalsze zaangażowanie UE w tym regionie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe