Mularczyk: W relacjach z Niemcami potrzebny reset. I temu służy temat rozliczenia

– 1 września zostaną podane szacunki strat wojennych obliczone do 31 grudnia 2021 r. Mowa zarówno o skutkach materialnych napaści Niemiec na Polskę, jak i niematerialnych – powiedział portalowi dziennikpolski24.pl poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. strat wojennych.
Arkadiusz Muralczyk Mularczyk: W relacjach z Niemcami potrzebny reset. I temu służy temat rozliczenia
Arkadiusz Muralczyk / fot. Tomasz Gutry - Tygodnik Solidarność

W rozmowie z portalem dziennikpolski24.pl poseł PiS został zapytany o raport ws. zniszczeń wojennych, który ma się pojawić już 1 września. Jak podkreślił, państwo polskie dotychczas nie przedłożyło stronie niemieckiej żadnego dokumentu ws. oszacowania strat wojennych, sprawozdania czy też raportu po II wojnie światowej.

– Ze względu na stopień skomplikowania zagadnień, ich interdyscyplinarność, trudności z szacunkami w wielu obszarach strat i zniszczeń, a także skomplikowania sytuacji geopolitycznej Polski od 1945 r. temat strat wojennych nie został skutecznie opisany i oszacowany. Nie będę ukrywał, że mam dużą satysfakcję, że dokończyliśmy to dzieło po niemal 5 latach od powołania zespołu w Sejmie – powiedział Mularczyk.

Jak podkreślił, 1 września zostaną podane szacunki strat wojennych obliczone do 31 grudnia 2021 r. – Mowa zarówno o skutkach materialnych napaści Niemiec na Polskę, jak i niematerialnych. Przeliczyliśmy straty ludzkie na wartość utraconego PKB: przyjęliśmy kryterium utraconego wynagrodzenia człowieka w ciągu swojego życia. Spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, o ile PKB Polski zostało zmniejszone w wyniku wojny i śmierci wielu milionów naszych rodaków. Nie szermujemy zatem wirtualnymi liczbami – powiedział.

„Potrzebny reset”

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka relacjom polsko-niemieckim potrzebny jest swoisty reset.

Temu służy temat faktycznego rozliczenia się Niemców ze zbrodni swoich przodków

– zaznaczył.

– Dobrze by się stało, gdyby powstała odpowiednia uchwała Sejmu, która dałaby zielone światło rządowi do działania w kwestii reparacji. Decyzje o charakterze politycznym podejmą oczywiście władze PiS i premier Mateusz Morawiecki. Poczekajmy więc na rozwój wydarzeń – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe