„To absolutnie głupie”. Putin komentuje propozycję von der Leyen

To absolutnie głupie rozwiązanie. Nie przyniesie nic dobrego tym, którzy podejmą taką decyzję – komentuje słowa szefowej KE prezydent Rosji Władimir Putin.
  „To absolutnie głupie”. Putin komentuje propozycję von der Leyen
/ fot. Pixabay / Flickr / European Parliament / CC BY 2.0

Von der Leyen w środę po południu wydała w Brukseli oświadczenie, w którym przedstawiła pomysły KE na walkę z kryzysem energetycznym. Jak zaznaczyła, Rosja jest niewiarygodnym dostawcą energii i manipuluje unijnymi rynkami energetycznymi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Von der Leyen: Proponujemy obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w UE

Przyznała, że UE ma do czynienia z astronomicznymi cenami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm oraz ogromną zmiennością rynku. – Dlatego przedstawiamy zestaw natychmiastowych środków, które ochronią wrażliwych konsumentów i przedsiębiorstwa oraz pomogą im się dostosować – zaznaczyła.

W związku z tym KE proponuje m.in. limit cenowy na rosyjski gaz.

Cel tutaj jest bardzo jasny. Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny z Ukrainą

– powiedziała.

Dodała też, że KE zaproponuje "obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu" w UE. – Aby to osiągnąć, będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi – powiedziała. Szefowa KE nazwała to "inteligentnym oszczędzaniem energii elektrycznej”.

Putin reaguje

W ostrych słowach podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku odniósł się do zapowiedzi szefowej KE prezydent Rosji Władimir Putin.

CZYTAJ TAKŻE: W rozmowie z polskim portalem Zełenski został zapytany o Wołyń. Oto, co odpowiedział

To absolutnie głupie rozwiązanie. Nie przyniesie nic dobrego tym, którzy podejmą taką decyzję

– stwierdził.

Jak dodał, istnieją wiążące zobowiązania w kontraktach na dostawę surowców i że strona rosyjska jest gotowa je wypełnić. – Jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje natury politycznej, które są sprzeczne z umowami, to po prostu nie będziemy ich przestrzegać – podkreślił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe