Nieoficjalnie: Jest porozumienie ws. dostaw gazu z Nigerii do Polski

Afrykańskie media informują, że ostatnia wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Nigerii może okazać się dużym sukcesem za sprawą porozumienia, jakie Polska zawarła na dostawy gazu.
 Nieoficjalnie: Jest porozumienie ws. dostaw gazu z Nigerii do Polski
/ Jakub Szymczuk - KPRP

Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne, jeśli chodzi o dostawy Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat

– mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Nigerii Muhammadem Buharim. Podkreślił, że Polska chciałaby tę współpracę zacieśniać, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe.

Afrykańskie media: „Jest porozumienie ws. gazu”

Tymczasem afrykański portal theafricareport.com informuje, że doszło do porozumienia w sprawie dostaw gazu, którym Polska planuje zastąpić ubytek po rosyjskim surowcu. Przypomnijmy, że Warszawa odmówiła Moskwie płacenia za gaz w rublach, wobec czego Gazprom wstrzymał dostawy błękitnego surowca nad Wisłę.

Choć wszystko wskazuje na to, że Polsce w nadchodzącym sezonie grzewczym gazu nie zabraknie, to Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie energetycznym – ceny energii poszybowały drastycznie w górę, powodując wysoką inflację i gwałtowny wzrost kosztów życia. 

 

W związku z tym Polska zwróciła się do Nigerii, która jest już jednym z jej dostawców gazu, o zwiększenie dostaw LNG

– pisze afrykański portal. Podkreślono, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy to ważny sygnał w kontekście współpracy Nigerii z Unią Europejską, jednak są obawy, czy Nigeria z mocno poturbowaną gospodarką byłaby w stanie zaspokoić tak duży popyt. 

Pozycjonujemy się, aby być alternatywnym dostawcą dla Europy. Już pracujemy z Algierią nad budową gazociągu transsaharyjskiego, który ma zabrać nasz gaz aż do Europy

– poinformował theafricareport.com minister stanu ds. ropy naftowej Nigerii Timipre Sylva. Polityk podkreślił swoją wiarę w to, że Nigeria może przekształcić się w jednego z głównych dostawców gazu do Europy.

Ekspert: „Słowo «zastąpienie» jest niefortunne”

O porozumieniu z Nigerią informuje również Aleksander Olech, ekspert od Afryki z Instytutu Nowej Europy.

Już niektóre media w Afryce podają, że #Polska podpisała porozumienie z #Nigeria na ZASTĄPIENIE gazu z Rosji

– napisał Olech na Twitterze.

Podałem to co napisały jedne media, podały kolejne. Słowo „zastąpienie” jest niefortunne, bo mogą to zrobić jedynie w kilku %. Niemniej, dywersyfikacja powinna iść w stronę wielu dostawców [pisownia oryginalna – przyp. red.]

– uściślił ekspert.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do „swojej strony” o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

„To wyłączna prerogatywa Prezydenta”. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
„To wyłączna prerogatywa Prezydenta”. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. „Apeluję o niezwłoczne przyjęcie” z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. „Apeluję o niezwłoczne przyjęcie”

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

„Oni są na dnie”. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
„Oni są na dnie”. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. „Przepraszam, że go nie pobiłem” z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. „Przepraszam, że go nie pobiłem”

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe