Nieoficjalnie: Jest porozumienie ws. dostaw gazu z Nigerii do Polski

Afrykańskie media informują, że ostatnia wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Nigerii może okazać się dużym sukcesem za sprawą porozumienia, jakie Polska zawarła na dostawy gazu.
 Nieoficjalnie: Jest porozumienie ws. dostaw gazu z Nigerii do Polski
/ Jakub Szymczuk - KPRP

Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne, jeśli chodzi o dostawy Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat

– mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Nigerii Muhammadem Buharim. Podkreślił, że Polska chciałaby tę współpracę zacieśniać, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe.

Afrykańskie media: „Jest porozumienie ws. gazu”

Tymczasem afrykański portal theafricareport.com informuje, że doszło do porozumienia w sprawie dostaw gazu, którym Polska planuje zastąpić ubytek po rosyjskim surowcu. Przypomnijmy, że Warszawa odmówiła Moskwie płacenia za gaz w rublach, wobec czego Gazprom wstrzymał dostawy błękitnego surowca nad Wisłę.

Choć wszystko wskazuje na to, że Polsce w nadchodzącym sezonie grzewczym gazu nie zabraknie, to Europa pogrążona jest w głębokim kryzysie energetycznym – ceny energii poszybowały drastycznie w górę, powodując wysoką inflację i gwałtowny wzrost kosztów życia. 

 

W związku z tym Polska zwróciła się do Nigerii, która jest już jednym z jej dostawców gazu, o zwiększenie dostaw LNG

– pisze afrykański portal. Podkreślono, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy to ważny sygnał w kontekście współpracy Nigerii z Unią Europejską, jednak są obawy, czy Nigeria z mocno poturbowaną gospodarką byłaby w stanie zaspokoić tak duży popyt. 

Pozycjonujemy się, aby być alternatywnym dostawcą dla Europy. Już pracujemy z Algierią nad budową gazociągu transsaharyjskiego, który ma zabrać nasz gaz aż do Europy

– poinformował theafricareport.com minister stanu ds. ropy naftowej Nigerii Timipre Sylva. Polityk podkreślił swoją wiarę w to, że Nigeria może przekształcić się w jednego z głównych dostawców gazu do Europy.

Ekspert: „Słowo «zastąpienie» jest niefortunne”

O porozumieniu z Nigerią informuje również Aleksander Olech, ekspert od Afryki z Instytutu Nowej Europy.

Już niektóre media w Afryce podają, że #Polska podpisała porozumienie z #Nigeria na ZASTĄPIENIE gazu z Rosji

– napisał Olech na Twitterze.

Podałem to co napisały jedne media, podały kolejne. Słowo „zastąpienie” jest niefortunne, bo mogą to zrobić jedynie w kilku %. Niemniej, dywersyfikacja powinna iść w stronę wielu dostawców [pisownia oryginalna – przyp. red.]

– uściślił ekspert.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe