Seminarium. Co z polonijnymi emeryturami?

Uczelnia Collegium Intermarium wraz ze Stowarzyszeniem Koalicji Polonii Amerykańskiej ma zaszczyt zaprosić Pana na Seminarium Problemowe „Pat trwający dekady. Problematyka emerytur Polonii amerykańskiej w kontekście prawa krajowego i międzynarodowego”.
Starszy pan Seminarium. Co z polonijnymi emeryturami?
Starszy pan / Pixabay.com

Seminarium odbędzie się w dniu 23 września 2022 roku, w auli Uczelni Collegium Intermarium w Warszawie przy ulicy Bagatela 12. Rozpoczęcie konferencji jest planowane na godzinę 10:00.

Idea seminarium

Źródłem problemu jest mechanizm zwany klauzulą Windfall Elimination Provision (WEP), który powoduje odmienne naliczanie wysokości świadczenia emerytalnego przyznawanego przez amerykański organ emerytalny SSA dla osób, które pobierają jednocześnie dwa takie świadczenia – jedno świadczenie wypracowane w systemie Social Security i drugie świadczenie wypracowane poza tym systemem – np. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W efekcie amerykańska emerytura uprawnionego zostaje obniżona o znaczący procent, niekiedy przewyższający wysokość polskiej emerytury. Kolejne próby rozwiązania tego palącego problemu Polonii rozbijały się o polskie orzecznictwo oraz decyzje uprawnionych organów. W tej sytuacji środowiska polonijne zrzeszone w Koalicji Polonii Amerykańskiej oraz Collegium Intermarium postanowiły podjąć temat i w otwartej debacie ekspertów zastanowić się nad najwłaściwszym rozwiązaniem.

Program seminarium

  1. Seminarium będzie podzielone na trzy części:
  2. Początek konferencji 10 rano w auli Collegium Intermarium.
  3. Przywitanie gości (LP)
  4. Referat n/t stanu prawnego problemu emerytur Polonii amerykańskiej (Mec. Jerzy Kwaśniewski)
  5. Referat n/t stanu prawnego emerytur Polonii w świetle prawa amerykańskiego (Mec. Maria Szonert-Binienda)
  6. Świadkowie, nagrania video osób dotkniętych przez WEP Panel dyskusyjny (moderator: MSB)
  7. Lunch
  8. Rozmowy w kuluarach

Zamknięcie konferencji


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe