Przemówienie Putina: „Chcę, żeby kijowski rząd i jego szefowie z Zachodu mnie posłuchali”

Rosyjskie władze zapowiedziały na piątek aneksję okupowanych terenów na południu i wschodzie Ukrainy, usankcjonowaną w wyniku nielegalnych referendów. Trwa przemówienie Władimira Putina w tej sprawie. Zapraszamy do śledzenia transmisji online z tego wydarzenia.
Moskwa, 30.09.2022 r. Ceremonia anektowania czterech kolejnych obszarów Ukrainy Przemówienie Putina: „Chcę, żeby kijowski rząd i jego szefowie z Zachodu mnie posłuchali”
Moskwa, 30.09.2022 r. Ceremonia anektowania czterech kolejnych obszarów Ukrainy / PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Przypomnijmy: prezydent Rosji Władimir Putin wydał w czwartek wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za „suwerenne i niepodległe państwa”. Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. Ceremonię na Kremlu, podczas której planowane jest m.in. wystąpienie Putina, zaplanowano na piątkowe popołudnie.

„Rażące złamanie prawa międzynarodowego”

Decyzja Moskwy wywołała liczne reakcje zachodnich polityków i ekspertów, podkreślających, że „głosowanie” było rażącym złamaniem prawa międzynarodowego i nie miało nic wspólnego z demokratycznymi procedurami. Jak informowały ukraińskie władze i media, rosyjscy okupanci zmuszali mieszkańców podbitych terenów do udziału w pseudoreferendum, grożąc im bronią, a osoby odmawiające uczestnictwa były niekiedy wyrzucane ze swoich domów. Proces liczenia głosów przypominał inscenizację dla propagandowych środków masowego przekazu, a ogłoszone wyniki, według których „zjednoczenie” z Rosją poparło około 80–95 proc. mieszkańców, miały zostać zatwierdzone na Kremlu na długo przed „referendami”.

Przemówienie Władimira Putina

14:20 Rozpoczyna się przemówienie Władimira Putina. – Ludzie dokonali jednoznacznego wyboru, chcą być częścią Rosji – powiedział rosyjski prezydent. Poinformował, że zostanie dzisiaj podpisany dekret o przyłączeniu obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej.

14:25 Putin powołuje się na… kartę ONZ, która „daje prawo do decydowania ludziom, w jakim kraju chcą żyć”.

14:30 – Nie ma już Związku Radzieckiego, nie możemy cofnąć czasu. Współczesna Rosja tego nie potrzebuje i do tego nie dąży. Ale nie możemy lekceważyć zdania ludzi, którzy chcą powrotu do Rosji – powiedział Putin.

14:33 – Chcę żeby kijowski rząd i jego szefowie z Zachodu mnie posłuchali. Mieszkańcy Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia stają się naszymi obywatelami, na zawsze – przekazał prezydent Rosji.

14:35 Putin wezwał Ukrainę do poddania się i zawieszenia broni. – Kijów powinien uszanować wybór mieszkańców tych terytoriów. Tylko taka może być droga do pokoju – podkreślił. Dodał, że nie ma mowy o rozmowach nt. anektowanych obwodów.

14:40 Zwrócił się do walczących rosyjskich żołnierzy i ich bliskich, podkreślając, że wrogiem jest Zachód. – Zachód grabi cały świat. Zachód, który chciał rozpadu Rosji, czego wyrazem były lata 90. Zachód próbował zdusić Rosję, ale przetrwaliśmy, choć nadal próbują zniszczyć nasze państwo. Te kraje powinny oddawać swoją suwerenność USA – mówił Putin.

14:45 – Zachód nie może zrozumieć, że jest taki wielki kraj jak Rosja, kraj bogaty w surowce. My za wszelką cenę będziemy chronić naszą ziemię. Odbudujemy wszystkie zniszczone miasta i miasteczka. Będziemy rozwijać przedsiębiorstwa, infrastrukturę, system opieki zdrowotnej – oznajmił prezydent Rosji. Następnie oskarżył Amerykanów o zniszczenie gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Oskarżył także USA o to, że używa jedynie prawa siły, a europejskie elity o wysługiwanie się Stanom Zjednoczonym.

14:49 – Obietnica nierozszerzania NATO na wschód to było brudne oszustwo – podkreślił Putin.

14:52 Rosyjski przywódca oskarża Zachód, że uzależnił całe narody od narkotyków i „organizował polowania na ludzi, jakby byli zwierzętami”. – Ich przywódcy namawiają swoich obywateli, by mniej jedli i rzadziej się myli z powodu kryzysu energetycznego. Chcecie, aby naszym dzieciom wmawiano, że istnieje więcej niż dwie płcie? Chcecie mieć rodzica numer jeden, rodzica numer dwa, rodzica numer trzy czy po prostu mamę i tatę? Rozpoczęty upadek hegemonii zachodu jest nieodwracalny  – podkreślił Putin.

14:54 Zdaniem Putina Zachód chce wyjść z kryzysu poprzez złamanie Rosji. Mówi też, że Zachód może chcieć rozwiązać swoje problemy przez wojnę. Cytuje Jezusa Chrystusa, kładąc akcent na słowa „po owocach ich poznacie” i podkreślając, że on mówił, że wszystko można ocenić po rezultatach. 

14:55 Putin oskarża Zachód o kryzys żywnościowy i energetyczny. Twierdzi, że to wynik wieloletniej polityki Zachodu i złośliwie stwierdza, że euro i dolarami nikogo nie nakarmisz ani nie ogrzejesz, bo potrzebne do tego są surowce energetyczne.

15:00 Właśnie zaczyna się podpisywanie dokumentów aneksyjnych.

15:02 Dokumenty zostały podpisane. OFICJALNIE: Prezydent Rosji Władimir Putin anektował cztery ukraińskie obwody. Z głośników leci hymn Rosji, wznoszono okrzyki „Rassija!”.

15:05 Koniec „ceremonii”. 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek jak Mahatma Gandhi Wiadomości
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek "jak Mahatma Gandhi"

Prokuratura Regionalna w Szczecinie w czwartek skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Obie zawieszono na pół roku. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne Wiadomości
Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne

Będziemy pokazywali, że Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni. Oni muszą ponieść ciężkie straty reputacyjne - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, który odnosił się do egzekwowania zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową.

Incydent w Pałacu Bunckingham? Jest reakcja księcia Williama Wiadomości
Incydent w Pałacu Bunckingham? Jest reakcja księcia Williama

29 listopada w Pałacu Buckingham małżonka króla Karola III Camilla zorganizowała spotkanie, które dotyczyło przemocy wobec kobiet.

Szokujące słowa Macrona: Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji Wiadomości
Szokujące słowa Macrona: "Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji"

Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron. Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości - dodał.

 ETS to złodziejski system Wiadomości
"ETS to złodziejski system"

Poselski projekt ustawy o zawieszeniu systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS) trafił do Sejmu. Na jego temat w wywiadzie z Radiem Maryja wypowiedział się wiceminister sprawiedliwości – Michał Woś.

Skandal wokół rosyjskojęzycznych mediów nadających z Łotwy. Łotysze wściekli Wiadomości
Skandal wokół rosyjskojęzycznych mediów nadających z Łotwy. Łotysze wściekli

Do skandalu doszło na Łotwie w związku z działalnością na terytorium tego państwa opozycyjnej rosyjskiej telewizji "Dożd". Chodzi dokładnie o słowa dziennikarza stacji, który miał stwierdzić, że kanał udziela pomocy zmobilizowanym Rosjanom w zdobyciu "sprzętu i podstawowych wygód na froncie".

50 lat postępu. Stany Zjednoczone zaprezentowały nowy bombowiec strategiczny B-21 Raider Wiadomości
"50 lat postępu". Stany Zjednoczone zaprezentowały nowy bombowiec strategiczny B-21 Raider

Siły Powietrzne USA przedstawiły swój najnowszy bombowiec nuklearny stealth B-21. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja od 30 lat.

Brytyjskie media alarmują. Rosja w ten sposób ma omijać embargo na ropę Wiadomości
Brytyjskie media alarmują. Rosja w ten sposób ma omijać embargo na ropę

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.

[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka Wiadomości
Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w ramach 1/8 fazy pucharowej mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem można wywnioskować z pewnych komentarzy, które napływają wprost z Francji, że "trójkolorowi" czują się bardzo pewnie. Ich nastawienie starał się ostudzić Ludovic Obraniak – były reprezentant Polski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe