ROSJA GRA NA ZMĘCZENIE ZACHODU

ROSJA GRA NA ZMĘCZENIE ZACHODU

Proponuje lekturę zapisu mojego wywiadu dla Radia "Wnet". Miał on miejsce w ramach programu "Kurier w samo południe", a przeprowadziła go red. Magdalena Uchaniuk. Emisja "na żywo" - 5 października 2022.

 

Pan Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dzień dobry, Panie Pośle.

 

– Kłaniam się, dzień dobry, witam.

 

No właśnie, jakie wiadomości płyną z Brukseli, jeżeli chodzi o ten nowy, ósmy pakiet sankcji wdrożony, jeżeli właśnie chodzi o Rosję?

 

– Przede wszystkim jest kwestia tego, że Unia Europejska wydaje się być z pakietu na pakiet coraz bardziej podzielona w sprawie sankcji. Wynika to z tego, że politycy reagują, może muszą reagować na zmęczenie swoich społeczeństw. Zwracam uwagę na sondaże opinii publicznej, prowadzone systematycznie, co kilka tygodni, gdy chodzi o kwestię sankcji i tutaj widzimy w wielu krajach, nie w Polsce, nie w krajach bałtyckich, nie w krajach skandynawskich, ale w krajach takich, jak.Niemcy, Francja, Włochy, Austria, ale także z naszego regionu, takie kraje, jak Bułgaria, Słowacja, Czechy, Słowenia wzrost procent tych, którzy nie chcą nowych sankcji. Po drugie, to inne badanie, chcą złagodzenia sankcji, a po trzecie i tu jest największy wzrost, nie chcą dozbrajać Ukrainy. W związku z tym każdy kolejny pakiet sankcji, jest takim mniejszym minimum minimorum,  że tak powiem, tutaj ten kompromis jest mniejszy. Oprócz tego zwracam uwagę, że Unia Europejska przyjmuje kolejne pakiety sankcji, a jednocześnie łagodzi niektóre z nich, te sankcje zwłaszcza w obszarze energetycznym, pod pretekstem, czy z powodu ,aby zapewnić bezpieczną zimę. A więc z jednej strony na przykład wprowadza się sankcje -i słusznie i bardzo dobrze - na eksport złota z Rosji, bo to jest w ewidentny sposób, jakiś tam czynnik ważny dla gospodarki rosyjskiej, a z drugiej strony łagodzi się pewne sankcje, czy daje się pewnie takie okienka, czy lufcki, czy otwiera się drzwi w sankcjach,  gdy chodzi o kwestie energetyczne. To jest realny problem, bo prawą ręką się te sankcje, że tak powiem, kreuje, a lewą ręką wcześniej uchwalone sankcje zmniejsza.

 

 

To doprecyzujmy, Panie Pośle, o co dokładnie chodzi, jeżeli  mówi Pan o energetyce, to gdzie tutaj jest jakiś rozdźwięk?

 

– Był taki, mówię konkretnie o poluzowaniu w pakiecie poprzednim, gdzie wprowadzono pewne wyjątki od reguły tak, aby można było w sytuacjach specjalnych i wyjątkowych jednak dokonywać importu surowców z Rosji dla niektórych krajów. Tak samo wcześniej wprowadzano z kolei wyjątki, gdy chodzi o derogacje, gdy chodzi o eksport do Rosji pewnych towarów : słynna sprawa Włochy, które sobie zagwarantowały, nie rząd, który się tworzy- prawicowy, tylko lewicowy rząd, zagwarantował sobie możliwość eksportu towarów luksusowych odzieży, butów i tak dalej do Rosji, gdzie ta klasa średnia jest bardzo chłonna na kupno tego typu rzeczy. Czy Belgia też sobie coś zagwarantowała? W kraju, w którym jest bądź co bądź, siedziba Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego i szeregu agencji zagwarantowała sobie derogacje, wyjątek, gdy chodzi o możliwość eksportu diamentów z Antwerpii.

 

To, co jest najbardziej dotkliwe, Panie Pośle, jeżeli chodzi o ten nowy pakiet sankcji, o ten ósmy pakiet sankcji, co jest najbardziej dotkliwe, co najbardziej dotknie Rosję i Rosjan?

 

– Przede wszystkim w wymiarze politycznym to, że jest to wspólnie podjęta decyzja przez Unię Europejską, bo zmęczenie społeczeństw zachodnich, na co Rosja bardzo konsekwentnie gra, o czym się nie mówi, będzie prowadziło do tego, że te sankcje będzie coraz trudniej uchwalać A więc sukcesem Unii i czymś dla Rosji bardzo niedobrym jest to, że Unia Europejska jeszcze ponownie razem podejmuje decyzje, choć są tam kraje, które się bardzo różnią między sobą i to są kraje, które nawet ze soba sąsiadują. Weźmy np. Polskę i Słowację, gdzie w Polsce ma Pani poparcie rzędu 91 – 93% dla eksportu broni na Ukrainę i dla kolejnych sankcji, a na Słowacji ten współczynnik wynosi 48%,. A to jest kraj sąsiadujący z nami, to jest ten sam region, nie tylko Niemcy, o których się w Polsce dużo mówi i słusznie, czy Francja i Włochy, ale też kraje z naszego regionu są coraz bardziej zmęczone tymi sankcjami, o czym się w Polsce myślę, że mało mówi, a to może skutkować nie tylko zmianą rządów, zwracam na to, co się stało w Bułgarii, kiedy to rząd taki centrowy, tam jest szeroka koalicja centroprawicy i lewicy, ale z  centroprawicowym premierem Kiryłem Petkowem, został obalony przez prorosyjskiego prezydenta, który publicznie głosił, że Krym jest i ma pozostać rosyjski.

 

Panie Pośle, to w takiej sytuacji jeszcze może zacytujmy ambasadora Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś powiedział, że ten pakiet oczywiście mógłby być lepszy i że to nie jest ostatnie słowo Unii. Liczy Pan na to, że będą kolejne pakiety, że to się nie skończy, że ta formuła sankcji jednak będzie cały czas wdrażana i te nowe regulacje będą się pojawiały?

 

– Wie Pani, odpowiedź jest „tak, ale”. Tak, ale w moim przekonaniu sankcje będą na niższym poziomie, będą mniej ostre sankcje. Zgoda, w tym sensie, że rozbieżności między poszczególnymi krajami odnośnie niewerbalnego potępienia Rosji, bo to wszyscy mówią, to nic nie kosztuje, ale do wprowadzenia w życie pewnych kroków, które jednak spowodują zaciśnięcie pasa własnych obywateli, bo nie ma co ukrywać, że te sankcje wobec Rosji, to jest ulica dwukierunkowa, także to nas kosztuje, o tym mówił premier Morawiecki w swoim czasie i tę decyzje trzeba podejmować. Natomiast politycy, którzy reagują w sposób dość czuły na to, co sądzą wyborcy w Europie Zachodniej, a także w naszym regionie Europy, będą skłonni do coraz mniejszych poświęceń i wysiłków w kwestii sankcji, więc w związku z tym kolejne sankcje będą, ale to będzie minimum minimorum, mówiłem będzie coraz niższym poziomie. Ale dobrze, że Unia Europejska jednak cały czas mówi jednym głosem, nawet jeżeli nam się wydaje i słusznie, że te ostrze, jest powiedziałbym niezbyt głębokie, które uderza w gospodarkę i w prestiż Federacji Rosyjskiej.

 

Na koniec zapytam Panie Pośle, czy sprawa wczorajszego głosowania w parlamencie węgierskim, jest komentowana w Brukseli, jest komentowana w strukturach Unii Europejskiej, mówię o tym, że nie odbyła się wczoraj debata, została ona przesunięta, jeżeli chodzi o przynależenie czy przyłączenie Finlandii  i Szwecji do NATO, do Sojuszu Północnoatlantyckiego?

 

– To jest oczywista gra Budapesztu, która tak naprawdę nie ma wiele wspólnego, według mnie, z NATO, Helsinkami, Sztokholmem itd. To jest element pewnej gry, którą Budapeszt prowadzi albo prowadzić musi w kwestii tego, co wobec niego jest czynione ze strony Zachodu, mówiąc konkretnie Unii Europejskiej. To znaczy, że te finansowe sankcje wobec Węgier ze strony Brukseli, doczekały się pewnej jakiejś quasi-retorsji, symbolicznej oczywiście ze strony Budapesztu. Oczywiście możemy potępiać stosunek Orbana i FIDESZ-u, oficjalnych władz Węgier wobec Rosji, natomiast zwracam uwagę, że te działania podjęte przeciwko Budapesztowi teraz, w tym momencie przez Komisję Europejskiej, są fatalne decyzją, bo one skutkują  to było dość oczywiste, właśnie takim trochę łamaniem jedności po naszej unijnej stronie, gdy chodzi o Rosję. Skądinąd pamiętam taką sytuację sprzed lat 30, gdy Hiszpania zawetowała, na krótko, ale zawetowała, podpisanie układu stowarzyszeniowego między Wspólnotami Europejskimi czyli wtedy „Piętnastką” a Polską, Węgrami i wtedy jeszcze istniejącą Czechosłowacją, ponieważ dla nich liczyło się coś zupełnie innego, tam nie chodziło o to, żeby blokować Warszawę, Pragę, czy Budapeszt, tylko chodziło o to, żeby uzyskać większe akweny połowowe dla rybaków hiszpańskich. Tu jest podobna sytuacja :  Węgrom nie chodzi wcale naprawdę o rozszerzanie NATO, bo to dla nich wydaje się być oczywiste, natomiast chodzi o to, że chcą przy tej okazji, kiedy są „under fire”, „pod ogniem” Zachodu, szeroko rozumianego -.coś ugrać dla siebie.

 

Bardzo dziękuję za ten głos. Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dziękuję za rozmowę.

 

– Dziękuję bardzo, kłaniam się.


 

POLECANE
Atak nożownika w Radomiu. Policja podała narodowość sprawcy z ostatniej chwili
Atak nożownika w Radomiu. Policja podała narodowość sprawcy

46‑letni Kolumbijczyk zatrzymany po brutalnym ataku nożem w Radomiu. 35‑latek cudem uniknął śmierci.

W październiku start. Jarosław Kaczyński zapowiada z ostatniej chwili
"W październiku start". Jarosław Kaczyński zapowiada

W październiku w Katowicach odbędzie się konferencja, od której rozpoczną się prace nad programem wyborczym partii – powiedział w niedzielę w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wskazał, że w programie m.in. powinna znaleźć się metoda zagwarantowania suwerenności Polski.

Protesty Stop imigracji w całej Polsce. Rzecznik rządu straszy prokuraturą z ostatniej chwili
Protesty "Stop imigracji" w całej Polsce. Rzecznik rządu straszy prokuraturą

Rzecznik rządu Adam Szłapka zapowiada skierowanie do prokuratury przypadków naruszeń podczas sobotnich protestów "Stop imigracji".

Jarosław Kaczyński odniósł się do słów Grzegorza Brauna o Auschwitz z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński odniósł się do słów Grzegorza Brauna o Auschwitz

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Nowy sondaż. Tusk czy Trzaskowski? z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Tusk czy Trzaskowski?

Pracownia United Surveys przeprowadziła nowy sondaż dla Wirtualnej Polski. Tym razem dotyczył on walk o przywództwo w Platformie Obywatelskiej. Ankietowani odpowiadali na pytanie: Czy Rafał Trzaskowski byłby lepszym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej niż Donald Tusk?

Niemcy będą kontrolowali granicę polsko-białoruską? Rząd Tuska ukrywa ustalenia? tylko u nas
Niemcy będą kontrolowali granicę polsko-białoruską? Rząd Tuska ukrywa ustalenia?

Czy Niemcy będą kontrolować granicę Polski z Białorusią? Czy polski rząd ukrywa przed opinią publiczną szczegóły ustaleń?

Jest odpowiedź Kremla na propozycję Kijowa. Moskwa mówi, co jest najważniejsze z ostatniej chwili
Jest odpowiedź Kremla na propozycję Kijowa. Moskwa mówi, co jest najważniejsze

Rosja jest za pokojem z Ukrainą, ale najważniejsze jest osiągnięcie naszych celów - zadeklarował w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dzień wcześniej władze Ukrainy zaproponowały Moskwie zorganizowanie kolejnej rundy rozmów pokojowych.

 Bank Pekao S.A wydał komunikat z ostatniej chwili
Bank Pekao S.A wydał komunikat

Bank Pekao S.A. podpisał umowę kredytu konsorcjalnego o wartości 123 mln euro z Grupą Kapitałową Polskie Promy. Grupa jest odpowiedzialna za dostarczenie jednostek pasażersko-towarowych dla krajowych armatorów.

Niemcy podzieleni ws. przyjmowania rosyjskich dezerterów tylko u nas
Niemcy podzieleni ws. przyjmowania rosyjskich dezerterów

W 2022 roku obywatele rosyjscy złożyli łącznie 3 862 wnioski o azyl, z czego 2 851 to wnioski składane po raz pierwszy, a 1 011 to wnioski uzupełniające. Wzrost ten wynika z rozpoczęcia rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie w lutym 2022 r., która zmotywowała wielu Rosjan do ucieczki, zwłaszcza osób odmawiających służby wojskowej ze względu na sumienie i dysydentów.

Przypadek cholery w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Przypadek cholery w Polsce. Nowe informacje

Dwa niezależne laboratoria potwierdziły przypadek cholery u starszej kobiety w Stargardzie. Służby sanitarne szukają źródła choroby - ani pacjentka, ani nikt z jej bliskich nie wyjeżdżali za granicę. Na kwarantannie domowej jest 26 osób, pod nadzorem epidemiologicznym - w sumie 85.

REKLAMA

ROSJA GRA NA ZMĘCZENIE ZACHODU

ROSJA GRA NA ZMĘCZENIE ZACHODU

Proponuje lekturę zapisu mojego wywiadu dla Radia "Wnet". Miał on miejsce w ramach programu "Kurier w samo południe", a przeprowadziła go red. Magdalena Uchaniuk. Emisja "na żywo" - 5 października 2022.

 

Pan Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dzień dobry, Panie Pośle.

 

– Kłaniam się, dzień dobry, witam.

 

No właśnie, jakie wiadomości płyną z Brukseli, jeżeli chodzi o ten nowy, ósmy pakiet sankcji wdrożony, jeżeli właśnie chodzi o Rosję?

 

– Przede wszystkim jest kwestia tego, że Unia Europejska wydaje się być z pakietu na pakiet coraz bardziej podzielona w sprawie sankcji. Wynika to z tego, że politycy reagują, może muszą reagować na zmęczenie swoich społeczeństw. Zwracam uwagę na sondaże opinii publicznej, prowadzone systematycznie, co kilka tygodni, gdy chodzi o kwestię sankcji i tutaj widzimy w wielu krajach, nie w Polsce, nie w krajach bałtyckich, nie w krajach skandynawskich, ale w krajach takich, jak.Niemcy, Francja, Włochy, Austria, ale także z naszego regionu, takie kraje, jak Bułgaria, Słowacja, Czechy, Słowenia wzrost procent tych, którzy nie chcą nowych sankcji. Po drugie, to inne badanie, chcą złagodzenia sankcji, a po trzecie i tu jest największy wzrost, nie chcą dozbrajać Ukrainy. W związku z tym każdy kolejny pakiet sankcji, jest takim mniejszym minimum minimorum,  że tak powiem, tutaj ten kompromis jest mniejszy. Oprócz tego zwracam uwagę, że Unia Europejska przyjmuje kolejne pakiety sankcji, a jednocześnie łagodzi niektóre z nich, te sankcje zwłaszcza w obszarze energetycznym, pod pretekstem, czy z powodu ,aby zapewnić bezpieczną zimę. A więc z jednej strony na przykład wprowadza się sankcje -i słusznie i bardzo dobrze - na eksport złota z Rosji, bo to jest w ewidentny sposób, jakiś tam czynnik ważny dla gospodarki rosyjskiej, a z drugiej strony łagodzi się pewne sankcje, czy daje się pewnie takie okienka, czy lufcki, czy otwiera się drzwi w sankcjach,  gdy chodzi o kwestie energetyczne. To jest realny problem, bo prawą ręką się te sankcje, że tak powiem, kreuje, a lewą ręką wcześniej uchwalone sankcje zmniejsza.

 

 

To doprecyzujmy, Panie Pośle, o co dokładnie chodzi, jeżeli  mówi Pan o energetyce, to gdzie tutaj jest jakiś rozdźwięk?

 

– Był taki, mówię konkretnie o poluzowaniu w pakiecie poprzednim, gdzie wprowadzono pewne wyjątki od reguły tak, aby można było w sytuacjach specjalnych i wyjątkowych jednak dokonywać importu surowców z Rosji dla niektórych krajów. Tak samo wcześniej wprowadzano z kolei wyjątki, gdy chodzi o derogacje, gdy chodzi o eksport do Rosji pewnych towarów : słynna sprawa Włochy, które sobie zagwarantowały, nie rząd, który się tworzy- prawicowy, tylko lewicowy rząd, zagwarantował sobie możliwość eksportu towarów luksusowych odzieży, butów i tak dalej do Rosji, gdzie ta klasa średnia jest bardzo chłonna na kupno tego typu rzeczy. Czy Belgia też sobie coś zagwarantowała? W kraju, w którym jest bądź co bądź, siedziba Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego i szeregu agencji zagwarantowała sobie derogacje, wyjątek, gdy chodzi o możliwość eksportu diamentów z Antwerpii.

 

To, co jest najbardziej dotkliwe, Panie Pośle, jeżeli chodzi o ten nowy pakiet sankcji, o ten ósmy pakiet sankcji, co jest najbardziej dotkliwe, co najbardziej dotknie Rosję i Rosjan?

 

– Przede wszystkim w wymiarze politycznym to, że jest to wspólnie podjęta decyzja przez Unię Europejską, bo zmęczenie społeczeństw zachodnich, na co Rosja bardzo konsekwentnie gra, o czym się nie mówi, będzie prowadziło do tego, że te sankcje będzie coraz trudniej uchwalać A więc sukcesem Unii i czymś dla Rosji bardzo niedobrym jest to, że Unia Europejska jeszcze ponownie razem podejmuje decyzje, choć są tam kraje, które się bardzo różnią między sobą i to są kraje, które nawet ze soba sąsiadują. Weźmy np. Polskę i Słowację, gdzie w Polsce ma Pani poparcie rzędu 91 – 93% dla eksportu broni na Ukrainę i dla kolejnych sankcji, a na Słowacji ten współczynnik wynosi 48%,. A to jest kraj sąsiadujący z nami, to jest ten sam region, nie tylko Niemcy, o których się w Polsce dużo mówi i słusznie, czy Francja i Włochy, ale też kraje z naszego regionu są coraz bardziej zmęczone tymi sankcjami, o czym się w Polsce myślę, że mało mówi, a to może skutkować nie tylko zmianą rządów, zwracam na to, co się stało w Bułgarii, kiedy to rząd taki centrowy, tam jest szeroka koalicja centroprawicy i lewicy, ale z  centroprawicowym premierem Kiryłem Petkowem, został obalony przez prorosyjskiego prezydenta, który publicznie głosił, że Krym jest i ma pozostać rosyjski.

 

Panie Pośle, to w takiej sytuacji jeszcze może zacytujmy ambasadora Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś powiedział, że ten pakiet oczywiście mógłby być lepszy i że to nie jest ostatnie słowo Unii. Liczy Pan na to, że będą kolejne pakiety, że to się nie skończy, że ta formuła sankcji jednak będzie cały czas wdrażana i te nowe regulacje będą się pojawiały?

 

– Wie Pani, odpowiedź jest „tak, ale”. Tak, ale w moim przekonaniu sankcje będą na niższym poziomie, będą mniej ostre sankcje. Zgoda, w tym sensie, że rozbieżności między poszczególnymi krajami odnośnie niewerbalnego potępienia Rosji, bo to wszyscy mówią, to nic nie kosztuje, ale do wprowadzenia w życie pewnych kroków, które jednak spowodują zaciśnięcie pasa własnych obywateli, bo nie ma co ukrywać, że te sankcje wobec Rosji, to jest ulica dwukierunkowa, także to nas kosztuje, o tym mówił premier Morawiecki w swoim czasie i tę decyzje trzeba podejmować. Natomiast politycy, którzy reagują w sposób dość czuły na to, co sądzą wyborcy w Europie Zachodniej, a także w naszym regionie Europy, będą skłonni do coraz mniejszych poświęceń i wysiłków w kwestii sankcji, więc w związku z tym kolejne sankcje będą, ale to będzie minimum minimorum, mówiłem będzie coraz niższym poziomie. Ale dobrze, że Unia Europejska jednak cały czas mówi jednym głosem, nawet jeżeli nam się wydaje i słusznie, że te ostrze, jest powiedziałbym niezbyt głębokie, które uderza w gospodarkę i w prestiż Federacji Rosyjskiej.

 

Na koniec zapytam Panie Pośle, czy sprawa wczorajszego głosowania w parlamencie węgierskim, jest komentowana w Brukseli, jest komentowana w strukturach Unii Europejskiej, mówię o tym, że nie odbyła się wczoraj debata, została ona przesunięta, jeżeli chodzi o przynależenie czy przyłączenie Finlandii  i Szwecji do NATO, do Sojuszu Północnoatlantyckiego?

 

– To jest oczywista gra Budapesztu, która tak naprawdę nie ma wiele wspólnego, według mnie, z NATO, Helsinkami, Sztokholmem itd. To jest element pewnej gry, którą Budapeszt prowadzi albo prowadzić musi w kwestii tego, co wobec niego jest czynione ze strony Zachodu, mówiąc konkretnie Unii Europejskiej. To znaczy, że te finansowe sankcje wobec Węgier ze strony Brukseli, doczekały się pewnej jakiejś quasi-retorsji, symbolicznej oczywiście ze strony Budapesztu. Oczywiście możemy potępiać stosunek Orbana i FIDESZ-u, oficjalnych władz Węgier wobec Rosji, natomiast zwracam uwagę, że te działania podjęte przeciwko Budapesztowi teraz, w tym momencie przez Komisję Europejskiej, są fatalne decyzją, bo one skutkują  to było dość oczywiste, właśnie takim trochę łamaniem jedności po naszej unijnej stronie, gdy chodzi o Rosję. Skądinąd pamiętam taką sytuację sprzed lat 30, gdy Hiszpania zawetowała, na krótko, ale zawetowała, podpisanie układu stowarzyszeniowego między Wspólnotami Europejskimi czyli wtedy „Piętnastką” a Polską, Węgrami i wtedy jeszcze istniejącą Czechosłowacją, ponieważ dla nich liczyło się coś zupełnie innego, tam nie chodziło o to, żeby blokować Warszawę, Pragę, czy Budapeszt, tylko chodziło o to, żeby uzyskać większe akweny połowowe dla rybaków hiszpańskich. Tu jest podobna sytuacja :  Węgrom nie chodzi wcale naprawdę o rozszerzanie NATO, bo to dla nich wydaje się być oczywiste, natomiast chodzi o to, że chcą przy tej okazji, kiedy są „under fire”, „pod ogniem” Zachodu, szeroko rozumianego -.coś ugrać dla siebie.

 

Bardzo dziękuję za ten głos. Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości, dziękuję za rozmowę.

 

– Dziękuję bardzo, kłaniam się.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe